Wieruszów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Wieruszowie to zabytkowa wieża ciśnień, która znajduje się w Wieruszowie, w województwie łódzkim, w Polsce. Została wybudowana w 1925 roku.

Wieża ciśnień ma wysokość 30 m i jest wykonana z cegły. Posiada żelbetową konstrukcję i zbiornik na wodę o pojemności 200 m³. Wieża ciśnień jest wpisana do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Obecnie wieża ciśnień jest nieużywana i nie jest udostępniona zwiedzającym.

Oto kilka innych interesujących faktów na temat wieży ciśnień w Wieruszowie:


  • Wieża ciśnień została zaprojektowana przez inżyniera Kazimierza Modzelewskiego.
  • Budowa wieży ciśnień kosztowała 120 tys. zł.
  • Wieża ciśnień była wykorzystywana do zasilania w wodę miasta Wieruszów do lat 90. XX wieku.
  • W 2012 roku wieża ciśnień została przejęta przez Urząd Miejski w Wieruszowie.
  • W 2014 roku wieża ciśnień przeszła remont konserwatorski.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieże ciśnień są konstrukcjami używanymi do gromadzenia i regulowania ciśnienia wody w systemach wodociągowych. Oto kilka zasad ich działania:

Gromadzenie wody: Wieże ciśnień są zazwyczaj umieszczone na wysokich słupach lub budynkach, co pozwala im gromadzić wodę na odpowiedniej wysokości. Woda jest pompowana do zbiornika wieży, gdzie jest przechowywana w celu późniejszego użycia.

Regulacja ciśnienia: Dzięki umieszczeniu zbiornika na wysokości, wieża ciśnień wykorzystuje zasadę grawitacji do generowania ciśnienia wodociągowego. Woda spływająca z wieży pod wpływem grawitacji dostarcza odpowiednie ciśnienie do zasilania domów, firm i innych obiektów.

Wyrównywanie zmian ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają wyrównać wahania ciśnienia w sieci wodociągowej. Gdy zapotrzebowanie na wodę wzrasta (na przykład w godzinach szczytu), woda jest pobierana z zbiornika wieży, co pomaga zminimalizować spadki ciśnienia w systemie.

Zapewnienie ciągłości dostawy: Dzięki przechowywaniu wody w zbiorniku, wieże ciśnień umożliwiają ciągłą dostawę wody nawet w przypadku awarii pomp lub innego rodzaju zakłóceń w systemie wodociągowym.

System bezpieczeństwa pożarowego: Wieże ciśnień mogą być wykorzystywane jako źródło wody do gaszenia pożarów, ponieważ posiadają odpowiednią pojemność wody i ciśnienie.

Monitorowanie i konserwacja: Systemy wież ciśnień wymagają regularnego monitorowania i konserwacji, aby zapewnić ich niezawodność i funkcjonalność. To obejmuje inspekcje, czyszczenie, konserwację instalacji hydraulicznych oraz testowanie i kalibrację zaworów i innych elementów.

Podsumowując, wieże ciśnień działają jako kluczowe elementy infrastruktury wodociągowej, zapewniając nie tylko gromadzenie i dostarczanie wody, ale także stabilność i niezawodność systemu wodociągowego.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie