Zgierz - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Zgierzu to zabytkowa wieża ciśnień, która znajduje się w Zgierzu, w województwie łódzkim, w Polsce. Została wybudowana w 1902 roku. Wieża ciśnień ma wysokość 25 m i jest wykonana z cegły. Posiada stalowy zbiornik na wodę o pojemności 150 m³. Wieża ciśnień jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków.

Obecnie wieża ciśnień jest nieużywana i nie jest udostępniona zwiedzającym.

Oto kilka innych interesujących faktów na temat wieży ciśnień w Zgierzu:

  • Wieża ciśnień została zaprojektowana przez inżyniera Stanisława Kierbedzia.
  • Budowa wieży ciśnień kosztowała 80 tys. rubli.
  • Wieża ciśnień była wykorzystywana do zasilania w wodę miasta Zgierza do lat 80. XX wieku.
  • W 2013 roku wieża ciśnień została wystawiona na sprzedaż przez PKP.
  • W 2015 roku wieża ciśnień została zakupiona przez prywatnego inwestora.

Wieża ciśnień jest to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci. Główne cechy wieży ciśnień to:


Zbiornik na wodę: Wieże ciśnień posiadają zbiornik na wodę umieszczony na szczycie konstrukcji lub na samym jej szczycie. Zbiornik może być wykonany z różnych materiałów, takich jak metal, beton lub tworzywa sztuczne, i ma pojemność dostosowaną do potrzeb obsługiwanego obszaru.

Wysokość: Zbiornik wody umieszczony na szczycie wieży znajduje się na dużej wysokości, co umożliwia generowanie ciśnienia wody poprzez siłę grawitacji. Wysokość ta jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w systemie wodociągowym.

Pompy: Niektóre wieże ciśnień mogą być wyposażone w pompy, które pomagają w pompowaniu wody do zbiornika na szczycie. Pompy te są wykorzystywane w celu uzupełniania zbiornika wody, gdy jego poziom spada poniżej określonego poziomu.

Stabilizacja ciśnienia: Głównym celem wieży ciśnień jest zapewnienie stabilnego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Dzięki przechowywaniu wody na dużej wysokości, wieża ciśnień umożliwia równomierne dostarczanie wody do użytkowników i minimalizuje wahania ciśnienia.

Zapewnienie ciągłości dostawy wody: Wieże ciśnień mają także znaczenie w zapewnieniu ciągłej dostawy wody nawet w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub innych nagłych sytuacji. Dzięki zasobowi wody przechowywanemu w zbiorniku, można zapewnić kontynuację dostawy wody przez pewien czas.

W skrócie, wieża ciśnień pełni kluczową rolę w zapewnieniu niezawodnego dostarczania wody oraz utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym, co jest istotne dla funkcjonowania codziennego życia społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie