Żyrardów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Żyrardowie

Historia:

 • Budowa: Wieża ciśnień w Żyrardowie została zbudowana w 1925 roku, prawdopodobnie według projektu architekta Romualda Millera.
 • Użytkowanie: Służyła do zaopatrywania parowozów w wodę.
 • Wycofanie z eksploatacji: Po wycofaniu parowozów z eksploatacji wieża stała się zbędna.

Charakterystyka:


 • Wysokość: 32 metry
 • Położenie: Znajduje się przy ulicy 1 Maja, w pobliżu dworca kolejowego.
 • Styl: Nawiązuje do polskiego baroku
 • Stan obecny: Nieczynna, w dobrym stanie technicznym
 • Dostępność: Niedostępna dla zwiedzających

Ciekawostki:


 • Jest to jeden z symboli Żyrardowa.
 • Z platformy widokowej rozciągał się panoramiczny widok na miasto i okolicę.
 • Istnieje nadzieja, że wieża zostanie zrewitalizowana i udostępniona zwiedzającym.


Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja inżynieryjna zaprojektowana do przechowywania wody pitnej oraz utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Główne cechy i funkcje wieży ciśnień obejmują:


Przechowywanie wody: Wieża ciśnień zawiera zazwyczaj duży zbiornik na wodę umieszczony na jej szczycie lub w górnej części. Zbiornik ten służy do przechowywania dużej ilości wody pitnej, która może być dostarczana do sieci wodociągowej w razie potrzeby.


Utrzymywanie ciśnienia: Dzięki swojej wysokości, wieża ciśnień wykorzystuje grawitację do utrzymania ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży, a następnie rozprowadzana do domów i firm zgodnie z potrzebami, zapewniając stabilne ciśnienie w sieci.


Zapasowa infrastruktura: Wieże ciśnień działają również jako zapasowa infrastruktura wodociągowa. W przypadku awarii wodociągu lub sytuacji kryzysowej, takiej jak pożar, mogą one zapewnić dostęp do wody pitnej przez pewien czas, co jest istotne dla bezpieczeństwa publicznego i działań ratunkowych.


Symbol krajobrazu miejskiego: Wieże ciśnień są często charakterystycznymi elementami krajobrazu miejskiego i mogą stać się symbolami lokalnej tożsamości. Ich unikalna architektura i historia mogą przyciągać uwagę mieszkańców oraz turystów.


Konserwacja: Regularna konserwacja wieży ciśnień jest niezbędna dla jej prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Obejmuje to inspekcje konstrukcyjne, testy ciśnienia, czyszczenie zbiorników oraz konserwację systemów pompowania i dystrybucji.


W sumie wieże ciśnień są kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej, które umożliwiają dostarczanie wody pitnej do społeczności miejskich oraz zapewniają stabilność i niezawodność w dostawach wody, zwłaszcza w przypadku sytuacji awaryjnych.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie