Łapy - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Łapach to żelbetowa konstrukcja z 1946 roku, zbudowana w stylu modernistycznym. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Wieża ma wysokość 42 metry i posiada jeden zbiornik na wodę o pojemności 400 m3.

Wieża ciśnień w Łapach jest usytuowana w pobliżu dworca kolejowego. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Wieża jest w dobrym stanie technicznym i jest wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem.

Ciekawostki:


  • Wieża ciśnień w Łapach jest jedną z najwyższych wież ciśnień w województwie podlaskim.
  • W 2012 roku wieża przeszła gruntowny remont.
  • Z wieży roztacza się piękny widok na miasto i okolicę.


Łapy - wieża ciśnień
Łapy - wieża ciśnień / @ Athantor

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, czasami nazywana wieżą wodną, to element infrastruktury wodociągowej, który ma na celu magazynowanie wody i utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie. Główne zasady działania wieży ciśnień obejmują:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień zawiera duży zbiornik, który magazynuje wodę. Woda ta jest dostarczana do wieży z systemu wodociągowego za pomocą pomp lub poprzez zasilanie grawitacyjne.


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda zgromadzona w zbiorniku wieży wywiera ciśnienie hydrostatyczne. Im wyżej jest poziom wody w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie generowane przez wodę.


Stabilizacja ciśnienia: Dzięki ciśnieniu hydrostatycznemu, wieża ciśnień stabilizuje ciśnienie w całym systemie wodociągowym. Zapewnia to równomierne dostarczanie wody o odpowiednim ciśnieniu do użytkowników.


Rezerwa wody: Wieża ciśnień pełni również rolę rezerwy wody. W przypadku awarii lub nagłego wzrostu zapotrzebowania na wodę, woda zgromadzona w zbiorniku może być wykorzystana do utrzymania ciśnienia i kontynuowania dostaw wody.


Regulacja przepływu: Wieża ciśnień może regulować przepływ wody w systemie poprzez kontrolę pracy pomp lub zaworów umieszczonych na rurociągach wychodzących z wieży.


Monitorowanie i konserwacja: Regularne monitorowanie poziomu wody, ciśnienia oraz stanu technicznego wieży ciśnień jest niezbędne dla zapewnienia jej prawidłowego działania. Konserwacja obejmuje również czyszczenie zbiorników, konserwację pomp i innych urządzeń oraz regularne przeglądy techniczne.


Te zasady działania wieży ciśnień pozwalają na skuteczne zarządzanie systemem wodociągowym, zapewniając stabilne i niezawodne dostawy wody o odpowiednim ciśnieniu do użytkowników.


 
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie