Augustów - wieża ciśnień

 W Augustowie jest kilka wież ciśnień. Najbardziej znaną jest kolejowa wieża ciśnień znajdująca się przy ulicy Turystycznej w pobliżu stacji kolejowej Augustów.

Augustów - wieża ciśnień
Augustów - wieża ciśnień / @ Łukasz Hejnak

Została wybudowana w 1922 roku i ma wysokość 21 metrów. Jest to konstrukcja szkieletowa żelbetowa ze ścianami zewnętrznymi z muru ceglanego. Wieża posiada zbiornik na wodę o pojemności 100 m3.

Wieża ciśnień w Augustowie jest wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego pod numerem A-524 z dnia 15.05.1991 roku.

Ciekawostki:


  • W 2008 roku wieża ciśnień została wyremontowana.
  • Na wieży ciśnień znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się panorama Augustowa.
  • W wieży ciśnień mieści się również restauracja.

Inne wieże ciśnień w Augustowie:


  • Wieża ciśnień przy ulicy Młyńskiej - wybudowana w 1900 roku, ma wysokość 30 metrów.
  • Wieża ciśnień przy ulicy Nowogrodzkiej - wybudowana w 1928 roku, ma wysokość 25 metrów.


Zasada działania wieży ciśnień w Augustowie :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodociągowa, jest strukturą służącą do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej zasada działania opiera się na prostym mechanizmie grawitacyjnym.


Oto główne zasady działania wieży ciśnień:


Zasada grawitacji: Woda wchodząca do wieży ciśnień jest poddawana działaniu siły grawitacji, która sprawia, że woda spływa do dolnej części wieży, a z niej jest pompowana do sieci wodociągowej.


Pompowanie wody: Woda jest pompowana do wieży ciśnień z użyciem pomp wodociągowych. Podczas godzin o niskim zużyciu wody, kiedy pompy są mniej obciążone, woda jest pompowana do wieży i przechowywana tam.


Utrzymywanie ciśnienia: Woda w wieży ciśnień tworzy rezerwuar, który pozwala na równomierne rozprowadzanie wody do sieci wodociągowej podczas zwiększonego zużycia. Dzięki temu zapewnia się stabilne ciśnienie w całym systemie.


Zapobieganie wahaniami ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają zniwelować skoki ciśnienia, które mogą wystąpić w systemie wodociągowym podczas zmian w zużyciu wody. Działają one jako zbiorniki buforowe, równoważąc dostawę wody do sieci.


Bezpieczeństwo przeciwpożarowe: Wieże ciśnień pełnią również rolę w systemach przeciwpożarowych. Posiadanie odpowiedniej ilości wody pod odpowiednim ciśnieniem w miejscach strategicznych, takich jak wieże ciśnień, jest kluczowe dla skutecznej walki z pożarami.


W ten sposób, wieże ciśnień są kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej, zapewniając stabilne dostawy wody i utrzymując odpowiednie ciśnienie w sieciach wodociągowych.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie