Bełżec - wieża ciśnień

 Jest to murowana z cegły konstrukcja o wysokości 30 metrów, wybudowana w 1914 roku. Wieża ma kształt cylindra i jest zwieńczona stożkowym dachem. W przeszłości służyła do zaopatrywania w wodę parowozów na stacji kolejowej Bełżec.


Obecnie wieża ciśnień jest nieczynna, ale nadal jest jednym z charakterystycznych punktów Bełżca. Z jej szczytu roztacza się rozległy widok na miasto i okolice.


Zasady działania wieży ciśnień :

Wieże ciśnień są konstrukcjami stosowanymi w systemach wodociągowych do utrzymania stabilnego ciśnienia wody w sieciach, co zapewnia skuteczne dostarczanie wody do użytkowników. Zasady ich działania obejmują:


Przechowywanie wody: Wieże ciśnień pełnią rolę zbiorników, które gromadzą wodę z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne czy sieci wodociągowe. Woda jest przechowywana w wieży, aby była dostępna w razie potrzeby.


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda przechowywana w wieży wywiera ciśnienie na dolne partie zbiornika oraz na przylegające do niego rury i sieci wodociągowe. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wodne generowane jest na dolnej części wieży i sieci wodociągowej.


Zachowanie ciśnienia: Kiedy kran zostaje otwarty i woda zaczyna przepływać z wieży ciśnień, ciśnienie wody zaczyna maleć. Aby utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej, wieża jest wyposażona w systemy regulacji, które automatycznie uzupełniają wodę w zbiorniku, gdy ciśnienie spada poniżej określonego poziomu.


Zapewnienie ciągłości dostaw: Wieże ciśnień pełnią również rolę zapasu awaryjnego w przypadku przerw w dostawach wody lub awarii w systemie wodociągowym. Dzięki przechowywanej wodzie i zdolności do utrzymywania stabilnego ciśnienia, wieże ciśnień mogą zapewnić ciągłość dostaw wody nawet w sytuacjach awaryjnych.


Monitoring i kontrola: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy monitorowania i kontroli, które monitorują poziom wody, ciśnienie i inne parametry pracy wieży. Dzięki temu możliwe jest skuteczne zarządzanie systemem wodociągowym i szybka reakcja na ewentualne problemy.


W skrócie, wieże ciśnień działają poprzez przechowywanie wody pod ciśnieniem, utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej oraz zapewnienie ciągłości dostaw wody, nawet w przypadku awaryjnych sytuacji. Są kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej, które odgrywają istotną rolę w zapewnianiu niezawodnego dostępu do wody pitnej dla społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie