Biała Podlaska - wieża ciśnień

 Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 42 metrów, wybudowana w 1928 roku. Wieża ma kształt ośmioboku i jest zwieńczona gzymsem. W przeszłości służyła do zaopatrywania w wodę parowozów na stacji kolejowej Biała Podlaska. Obecnie wieża ciśnień jest nieczynna, ale nadal jest jednym z charakterystycznych punktów Białej Podlaskiej. Z jej szczytu roztacza się rozległy widok na miasto i okolice.

Biała Podlaska - wieża ciśnień
Biała Podlaska - wieża ciśnień / @ ArPiCh

Ciekawostki:


  • Wieża ciśnień w Białej Podlaskiej jest wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego.
  • W 2014 roku wieża ciśnień została poddana gruntownej renowacji.
  • Wewnątrz wieży ciśnień znajduje się spiralna klatka schodów licząca 180 stopni.
  • Z platformy widokowej na szczycie wieży ciśnień roztacza się widok na Białą Podlaskę, okoliczne wsie i lasy.

Dodatkowe informacje:


  • Wysokość: 42 metry
  • Rok budowy: 1928
  • Status: nieczynna
  • Zabytek: tak

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieże ciśnień są kluczowymi elementami systemów zaopatrzenia w wodę, służącymi do utrzymania stabilnego ciśnienia w sieciach wodociągowych. Ich zasada działania opiera się na następujących koncepcjach:


Przechowywanie wody: Wieże ciśnień pełnią rolę zbiorników, które magazynują wodę dostarczaną z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie lub sieci wodociągowe. Woda jest gromadzona w wieży, aby była dostępna w przypadku potrzeby.


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda przechowywana w wieży generuje ciśnienie na dolne partie zbiornika oraz na przylegające rury i sieci wodociągowe. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wodne generowane jest na dolnej części wieży i sieci wodociągowej.


Regulacja ciśnienia: Kiedy kran zostaje otwarty i woda zaczyna przepływać z wieży ciśnień, ciśnienie w zbiorniku zaczyna maleć. Aby utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej, wieża jest wyposażona w systemy regulacji, które automatycznie uzupełniają wodę w zbiorniku, gdy ciśnienie spada poniżej ustalonego poziomu.


Zapewnienie ciągłości dostaw: Wieże ciśnień pełnią również rolę jako rezerwuar awaryjny w przypadku przerw w dostawach wody lub awarii w systemie wodociągowym. Dzięki przechowywanej wodzie i zdolności do utrzymywania stabilnego ciśnienia, wieże ciśnień mogą zapewnić ciągłość dostaw wody nawet w sytuacjach awaryjnych.


Monitorowanie i kontrola: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w zaawansowane systemy monitorowania i kontroli, które monitorują poziom wody, ciśnienie i inne parametry pracy wieży. To pozwala na efektywne zarządzanie systemem wodociągowym i szybką reakcję na ewentualne problemy.


Podsumowując, wieże ciśnień działają poprzez przechowywanie wody pod ciśnieniem, utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej i zapewnienie ciągłości dostaw wody. Są niezbędnym elementem infrastruktury wodociągowej, której celem jest zapewnienie niezawodnego dostępu do wody pitnej dla społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie