Białowieża - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Białowieży to murowana konstrukcja z 1903 roku, znajdująca się przy stacji kolejowej Białowieża Towarowa. Została wybudowana na potrzeby cara Mikołaja II, który często przyjeżdżał do Białowieży na polowania.

Białowieża - wieża ciśnień
Białowieża - wieża ciśnień / @ Radosław Drożdżewski (User:Zwiadowca21)

Wieża ma wysokość 25 metrów i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Białowieży. W 1988 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Ciekawostki:


  • Wieża ciśnień w Białowieży jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu konstrukcji w Polsce.
  • W latach 2004-2008 wieża przeszła gruntowny remont, podczas którego m.in. wymieniono zbiornik na wodę.


Obecnie w wieży znajdują się dwa luksusowe apartamenty turystyczne.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień (znana również jako wieża wodociągowa) to struktura używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to jeden z elementów infrastruktury miejskiej służących do dostarczania wody pitnej do mieszkańców oraz do zapewnienia wody na wypadek pożaru.

Główne cechy wieży ciśnień to:

Wysokość: Wieże ciśnień są zwykle wysokimi konstrukcjami, co pozwala na wytworzenie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym poprzez siłę grawitacji. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie.


Zbiornik wody: Górna część wieży zawiera zbiornik na wodę. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku, gotowa do użycia w razie potrzeby.


Ciśnienie wody: Dzięki wysokości wieży, woda znajdująca się w zbiorniku wywiera ciśnienie na rurki wodociągowe, co umożliwia jej płynięcie do domów i innych budynków.


Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w różne systemy kontroli i regulacji ciśnienia, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie wody w sieci wodociągowej.


Bezpieczeństwo pożarowe: Wieże ciśnień często pełnią rolę ważnego elementu systemów przeciwpożarowych. W razie pożaru woda może być szybko napełniana do wieży i wykorzystywana do gaszenia pożaru, co pomaga w ograniczeniu szkód.


Wieża ciśnień jest więc kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniając stabilne dostawy wody oraz zapewniając bezpieczeństwo przeciwpożarowe w danym obszarze.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie