Białystok - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Białymstoku to zabytkowa wieża wodna znajdująca się przy ulicy Wysockiego 1A.

Białystok - wieża ciśnień
Białystok - wieża ciśnień / @ Mariag36

Została wybudowana w latach 1923-1925 według projektu inżyniera Stefana Bryły. Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 42 metrów i średnicy 12 metrów. Zbiornik na wodę o pojemności 450 m3 znajduje się na wysokości 30 metrów.

Wieża ciśnień w Białymstoku jest wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego pod numerem A-502 z dnia 26.04.1978 roku.

Ciekawostki:


  • Wieża ciśnień w Białymstoku jest jedną z najwyższych tego typu konstrukcji w Polsce.
  • W latach 2007-2008 wieża przeszła gruntowny remont, podczas którego m.in. odnowiono elewację i wymieniono zbiornik na wodę.
  • Obecnie w wieży znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się panorama Białegostoku.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, nazywana również wieżą wodociągową, to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to ważny element infrastruktury miejskiej, który pomaga w utrzymaniu stabilnego dostarczania wody do mieszkańców oraz w przypadku zapotrzebowania na wodę w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożary.


Główne cechy wieży ciśnień obejmują:


Konstrukcja pionowa: Wieże ciśnień są zazwyczaj wysokimi, wąskimi konstrukcjami o cylindrycznym lub stożkowym kształcie. Ich wysokość umożliwia generowanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym.


Zbiornik wodny: Górna część wieży zawiera zbiornik, który pełni rolę rezerwuaru na wodę. Woda jest przechowywana w zbiorniku, gotowa do użycia w przypadku potrzeby.


Ciśnienie wody: Wysokość wieży umożliwia wodzie płynącej z zbiornika generowanie ciśnienia, które napędza wodę przez rurki wodociągowe do domów i innych budynków w obszarze obsługiwanym przez daną wieżę.


Regulacja ciśnienia: W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wyposażane w systemy regulacji ciśnienia, które zapewniają kontrolowane uwalnianie wody w odpowiednich ilościach, aby utrzymać ciśnienie w sieci wodociągowej na stabilnym poziomie.


Bezpieczeństwo przeciwpożarowe: Wieże ciśnień często pełnią istotną rolę w systemach przeciwpożarowych. W przypadku pożaru, woda może być szybko dostarczana do wieży i używana do gaszenia ognia, co pomaga w kontroli i ograniczeniu rozprzestrzeniania się pożaru.


Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który pomaga zapewnić stabilne dostawy wody oraz zapewnia bezpieczeństwo mieszkańców poprzez zwiększenie dostępności wody w razie awarii lub sytuacji kryzysowych, takich jak pożary.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie