Bielsk Podlaski - wieża ciśnień

  W Bielsku Podlaskim znajduje się jedna wieża ciśnień. Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 37 metrów i średnicy 10 metrów. Została wybudowana w 1974 roku i do 2011 roku służyła do zaopatrywania miasta w wodę. Obecnie wieża ciśnień jest nieużywana i wystawiona na sprzedaż.

Ciekawostki:


  • Wieża ciśnień w Bielsku Podlaskim jest jedną z najwyższych tego typu konstrukcji na Podlasiu.
  • W 2017 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego.
  • Obecnie trwają poszukiwania inwestora, który zagospodaruje wieżę ciśnień.
Zasady działania wieży ciśnień :

Zbiornik wodny: Wieża ciśnień posiada zbiornik umieszczony na górnej części konstrukcji, który pełni rolę rezerwuaru wody. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku, gotowa do użycia w razie potrzeby.

Wysokość: Wieże ciśnień są zazwyczaj wysokimi konstrukcjami, co umożliwia generowanie odpowiedniego ciśnienia wody w systemie wodociągowym poprzez siłę grawitacji. Im wyższa jest wieża, tym większe ciśnienie może być utrzymywane w sieci wodociągowej.

Ciśnienie wody: Woda przechowywana w zbiorniku wieży ciśnień wywiera ciśnienie na rurki wodociągowe, co umożliwia płynięcie wody do domów i innych budynków w danym obszarze.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe: Wieże ciśnień są również istotnym elementem systemów przeciwpożarowych. W przypadku pożaru, woda może być szybko napełniana do wieży i wykorzystywana do gaszenia pożaru, co pomaga w kontroli i ograniczeniu jego rozprzestrzeniania się.

Regulacja ciśnienia: W niektórych przypadkach wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, które umożliwiają kontrolowane uwalnianie wody z zbiornika, aby utrzymać ciśnienie wody na odpowiednim poziomie w systemie wodociągowym.

Wieża ciśnień jest zatem kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniającym stabilne dostawy wody i wspierającym działania przeciwpożarowe w danym obszarze.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie