Chełm - wieża ciśnień

 Jest to murowana z cegły konstrukcja o wysokości 30 metrów, wybudowana w 1892 roku. Wieża ma kształt cylindra i jest zwieńczona stożkowym dachem. W przeszłości służyła do zaopatrywania w wodę pobliskiego szpitala wojskowego. Obecnie wieża jest nieczynna, ale nadal jest jednym z charakterystycznych punktów Chełma. Z jej szczytu roztacza się rozległy widok na miasto i okolice.

Chełm - wieża ciśnień
Chełm - wieża ciśnień / @ Emil Mroczek

Ciekawostki:


  • Wieża ciśnień w Chełmie jest wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego.
  • W 2014 roku wieża ciśnień została poddana gruntownej renowacji.
  • Wewnątrz wieży ciśnień znajduje się spiralna klatka schodów licząca 140 stopni.
  • Z platformy widokowej na szczycie wieży ciśnień roztacza się widok na Chełm, okoliczne wsie i lasy.


Dodatkowe informacje:


  • Wysokość: 30 metrów
  • Rok budowy: 1892
  • Status: nieczynna
  • Zabytek: tak
Zasady działania wieży ciśnień :

Wieże ciśnień są kluczowym elementem infrastruktury systemów zaopatrzenia w wodę, zapewniającym utrzymanie ciśnienia w sieciach wodociągowych. Ich zasada działania opiera się na kilku podstawowych koncepcjach:


Przechowywanie wody: Wieże ciśnień działają jako zbiorniki, w których gromadzona jest woda pochodząca z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie czy też sieci wodociągowe. Woda jest przechowywana w wieży, aby być dostępną w razie potrzeby.

Ciśnienie hydrostatyczne: Woda znajdująca się w wieży wywiera ciśnienie na dolne partie zbiornika oraz na przylegające rury i sieci wodociągowe. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wodne generowane jest na dolnej części wieży i sieci wodociągowej.

Regulacja ciśnienia: Gdy woda jest pobierana z wieży poprzez otwarcie kranu, ciśnienie w wieży zaczyna maleć. Aby utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej, wieża jest wyposażona w systemy regulacji, które automatycznie uzupełniają wodę w zbiorniku, gdy ciśnienie spada poniżej ustalonego poziomu.

Zapewnienie ciągłości dostaw: Wieże ciśnień pełnią również rolę zapasu awaryjnego w przypadku przerw w dostawach wody lub awarii w systemie wodociągowym. Dzięki przechowywanej wodzie i zdolności do utrzymywania stabilnego ciśnienia, wieże ciśnień mogą zapewnić ciągłość dostaw wody nawet w sytuacjach awaryjnych.

Monitorowanie i kontrola: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w zaawansowane systemy monitorowania i kontroli, które monitorują poziom wody, ciśnienie i inne parametry pracy wieży. Pozwala to na skuteczne zarządzanie systemem wodociągowym i szybką reakcję na ewentualne problemy.

Podsumowując, wieże ciśnień działają poprzez przechowywanie wody pod ciśnieniem, utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej i zapewnienie ciągłości dostaw wody. Są niezbędnym elementem infrastruktury wodociągowej, którego celem jest zapewnienie niezawodnego dostępu do wody pitnej dla społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie