Choroszcz - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Choroszczy to murowana wieża ciśnień z końca XIX wieku, znajdująca się w Choroszczy w województwie podlaskim w Polsce. Została zbudowana w 1890 roku dla fabryki sukna Moesa i jest jedną z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych wież ciśnień w Polsce. 

Choroszcz - wieża ciśnień
Choroszcz - wieża ciśnień / @ J.Xavier.B

Wieża ma wysokość 36 metrów i składa się z czterech kondygnacji. Zbudowana jest z cegły i posiada charakterystyczny, cylindryczny kształt. Zwieńcza ją stożkowy dach. Wieża ciśnień była wykorzystywana do zaopatrywania fabryki w wodę. Zbiornik na wodę znajdował się na trzeciej kondygnacji.

Wieża ciśnień w Choroszczy jest wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Jest to cenny przykład architektury przemysłowej XIX wieku. Obecnie wieża nie jest wykorzystywana i jest w stanie ruiny.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana do przechowywania wody do celów użytkowych, takich jak zaopatrzenie w wodę pitną lub zraszanie ogrodów. Zasady jej działania mogą różnić się w zależności od typu wieży i sposobu, w jaki jest używana. Ogólnie rzecz biorąc, wieża ciśnień działa na zasadzie grawitacji i ciśnienia.


Oto ogólne zasady działania wieży ciśnień:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień jest zwykle umieszczona na stosunkowo wysokiej konstrukcji, co pozwala na gromadzenie większej ilości wody na wyższym poziomie. Woda jest przechowywana w zbiorniku znajdującym się na górze wieży.


Grawitacja: Dzięki umieszczeniu zbiornika z wodą na wysokości, wieża ciśnień wykorzystuje siłę grawitacji do tworzenia ciśnienia wody. Woda spływa z górnego zbiornika do systemu rur lub przewodów w dół pod wpływem grawitacji.


Ciśnienie wody: Woda, która spływa z górnego zbiornika, tworzy ciśnienie w systemie rur lub przewodów. Im wyższa jest wieża ciśnień, tym większe jest ciśnienie wody.


Dostarczanie wody: Ciśnienie wody stworzone przez wieżę ciśnień pozwala na przekazywanie wody do systemu kanalizacyjnego lub zaopatrzenia w wodę pitną w okolicznych budynkach i domach. Woda jest podawana do użytku z kranów lub innych punktów wyprowadzenia.


Regulacja ciśnienia: W niektórych systemach wieża ciśnień może być wyposażona w systemy regulacji ciśnienia, które kontrolują przepływ wody w celu utrzymania stabilnego ciśnienia w całym systemie.


Wieża ciśnień działa więc na zasadzie magazynowania wody na wysokości, wykorzystując grawitację do generowania ciśnienia wody, co umożliwia dostarczanie wody do użytku w okolicznych obszarach. Jej działanie może być wspomagane przez różne systemy i technologie, ale zasada działania opiera się głównie na grawitacji i ciśnieniu wody.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie