Czeremcha - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Czeremsze to zbudowana w 1956 roku wieża ciśnień o konstrukcji żelbetowej. Jest to jedna z wielu bliźniaczych wież ciśnień wybudowanych w Polsce w latach 50. XX wieku. Wieża ma wysokość 25 metrów i składa się z sześciu kondygnacji. Zbiornik na wodę ma pojemność 200 m3.

Wieża ciśnień w Czeremsze jest charakterystycznym elementem krajobrazu miasta. Jest to również cenny zabytek techniki. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

Obecnie wieża ciśnień w Czeremsze jest nieużywana. PKP Nieruchomości wystawiły ją na sprzedaż w 2015 roku. Wieża jest w dobrym stanie technicznym i nadaje się do adaptacji na różne cele, np. mieszkalne, usługowe lub turystyczne. 

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja służąca do przechowywania i utrzymania ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Główne zasady jej działania obejmują:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień posiada zbiornik na wodę umieszczony na znacznej wysokości. Ten zbiornik może być napełniany wodą z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, stacje pomp, czy sieci wodociągowe.


Grawitacja: Dzięki umieszczeniu zbiornika na wysokości, woda w zbiorniku ma potencjalną energię grawitacyjną. Gdy woda jest potrzebna, zostaje zwolniona z zbiornika i spływa w dół przez rury wodociągowe pod wpływem siły grawitacji.


Ciśnienie wody: Spadająca woda generuje ciśnienie w rurach wodociągowych, które napędza przepływ wody przez system. Im wyższa jest wieża ciśnień, tym większe jest ciśnienie wody w systemie.


Dostarczanie wody: Ciśnienie wody w systemie zapewnia dostarczanie wody do użytkowników, takich jak domy, budynki, czy przemysł. Woda może być używana do celów pitnych, sanitarnych, przemysłowych itp.


Regulacja ciśnienia: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji, które umożliwiają kontrolowanie ciśnienia wody w sieci wodociągowej w zależności od potrzeb.


W ten sposób wieża ciśnień umożliwia przechowywanie wody i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym, co pozwala na dostarczanie wody do użytkowników w danej okolicy. Jest to kluczowy element infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach, gdzie naturalne ciśnienie wody jest niewystarczające do zapewnienia odpowiedniego dostępu do wody użytkowej.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie