Czerwony Bór - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Czerwonym Borze to żelbetowa konstrukcja z lat powojennych, wybudowana według typowego projektu kolei polskich. Zbiornik ma wysokość 36,5 m i posiada dwa zbiorniki na wodę o pojemności 100 i 50 m3. Wieża jest nieużywana od 2000 roku i popada w ruinę. 

Czerwony Bór - wieża ciśnień
Czerwony Bór - wieża ciśnień / @ Krzysztof Kundzicz

Wieża ciśnień znajduje się na terenie byłej stacji kolejowej Czerwony Bór, która niegdyś była węzłem kolejowym. Stacja została zamknięta w 2000 roku, a wieża ciśnień od tego czasu jest nieużywana.

Obecnie wieża ciśnień w Czerwonym Borze jest własnością prywatną. Jest w złym stanie technicznym i nie jest udostępniana zwiedzającym.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, zwana również wieżą wodną, jest konstrukcją służącą do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemach wodociągowych. Oto główne zasady działania wieży ciśnień:

Magazynowanie wody: Wieża ciśnień ma zbiornik, który magazynuje wodę dostarczaną przez system wodociągowy. Woda ta jest przechowywana na odpowiedniej wysokości, co pozwala na utrzymanie ciśnienia w systemie.

Ciśnienie hydrostatyczne: Woda w wieży ciśnień generuje ciśnienie hydrostatyczne, czyli ciśnienie wynikające z jej własnej masy oraz wysokości na jakiej się znajduje. Im wyższa jest wieża ciśnień, tym większe jest ciśnienie generowane przez wodę w zbiorniku.

Zabezpieczenie ciśnienia: Wieża ciśnień pozwala na zabezpieczenie ciśnienia w systemie wodociągowym, szczególnie w przypadku nagłych zmian w zużyciu wody, takich jak pożary lub awarie. Dzięki magazynowaniu wody i ciśnieniu hydrostatycznemu, wieża ciśnień umożliwia utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej.

Wyrównywanie nierówności ciśnienia: Wieże ciśnień mogą być również wykorzystywane do wyrównywania nierówności ciśnienia w różnych obszarach systemu wodociągowego. Woda z wieży może być wypompowywana do sieci wodociągowej w razie potrzeby, aby zrównoważyć ciśnienie i zapewnić równomierne dostawy wody w różnych obszarach.

Zasilanie grawitacyjne: Wieże ciśnień często wykorzystują zasilanie grawitacyjne, co oznacza, że ​​woda jest dostarczana do zbiornika za pomocą grawitacji, a nie wymaga dodatkowego ciśnienia pompowego. Jest to bardziej energooszczędny sposób dostarczania wody do systemu wodociągowego.

Kontrola i monitorowanie: Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w systemy monitorowania ciśnienia oraz poziomu wody w zbiorniku, co umożliwia kontrolę nad działaniem systemu i zapobieganie ewentualnym awariom lub utracie ciśnienia.

Te zasady działania wieży ciśnień pozwalają na skuteczne i efektywne zarządzanie systemami wodociągowymi, zapewniając stabilne dostawy wody o odpowiednim ciśnieniu do użytkowników.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie