Dębica - wieża ciśnień

 W Dębicy znajdują się dwie wieże ciśnień:

Dębica - wieża ciśnień
Dębica - wieża ciśnień / @ Srk


1. Wieża ciśnień przy ulicy Fabrycznej w Dębicy


Jest to kolejowa wieża ciśnień wybudowana w 1904 roku. Jest to murowany, dwukondygnacyjny budynek na planie czworoboku, kryty dwuspadowym dachem. Wewnątrz znajdują się dwa oddzielne zbiorniki na wodę. Obiekt jest zadbany i wyremontowany. Znajduje się w rejestrze zabytków.


2. Wieża ciśnień przy ulicy Rzeszowskiej w Dębicy


Jest to wodociągowa wieża ciśnień wybudowana w 1920 roku. Jest to ceglana konstrukcja o wysokości 40 metrów. Wieża ma zbiornik na wodę o pojemności 300 m³. Obiekt jest nieużywany i zdewastowany.


Dodatkowe informacje:


W Dębicy istniała jeszcze trzecia wieża ciśnień, wybudowana w 1904 roku przy ulicy Kolejowej. Została jednak rozebrana w latach 70. XX wieku.

Wieże ciśnień w Dębicy są ciekawymi przykładami architektury przemysłowej. Warto je zobaczyć, zwłaszcza tę przy ulicy Fabrycznej, która jest w dobrym stanie i dostępna dla zwiedzających.

Zasady działania wieży ciśnień w Dębicy :

Zasady działania wieży ciśnień obejmują kilka kluczowych aspektów:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień pełni rolę zbiornika magazynującego wodę, która jest pompowana do niej w okresach niskiego zużycia wody. Woda ta jest przechowywana na czasy wysokiego zapotrzebowania, zapewniając ciągłą dostawę wody nawet w okresach szczytowego zapotrzebowania.


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda przechowywana w wieży ciśnień generuje ciśnienie, które pozwala na napędzanie wody przez sieć wodociągową. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie hydrostatyczne, co umożliwia dostarczanie wody do mieszkańców na niższych poziomach terenu.


Stabilizacja ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga w stabilizacji ciśnienia w sieci wodociągowej poprzez równomierne dostarczanie wody w przypadku wahającego się zapotrzebowania. Dzięki temu zapobiega się gwałtownym zmianom ciśnienia, które mogłyby prowadzić do uszkodzenia instalacji lub problemów z użytkowaniem wody.


Zapewnienie rezerwy wody w przypadku awarii: Wieża ciśnień może służyć jako rezerwuar wody w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub innych sytuacjach kryzysowych. Dzięki temu zapewnia dostęp do wody nawet w przypadku przerw w dostawie lub innych sytuacjach awaryjnych.


Optymalizacja pracy pomp: Wieża ciśnień umożliwia efektywne zarządzanie pracą pomp poprzez magazynowanie wody w okresach niskiego zapotrzebowania i wykorzystywanie jej w okresach wysokiego zapotrzebowania. Dzięki temu zapewnia się efektywną pracę pomp i minimalizuje się koszty eksploatacji systemu wodociągowego.


Te zasady działania sprawiają, że wieże ciśnień są niezwykle ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniającym niezawodną i ciągłą dostawę wody dla społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie