Garbów - wieża ciśnień

 W Garbowie znajdują się dwie wieże ciśnień. Zostały one zbudowane w latach 70. XX wieku dla cukrowni Garbów. Wieże mają wysokość 40 metrów i są wykonane ze stali. Zbiorniki na wodę mają pojemność 200 metrów sześciennych. 

Wieże ciśnień w Garbowie są charakterystycznymi elementami krajobrazu okolicy. Stanowią one również popularny punkt widokowy. Z wież roztacza się piękny widok na Garbów, okolice oraz dolinę Wieprza. Obecnie wieże ciśnień nie są już wykorzystywane do celów przemysłowych. Znajdują się one w prywatnych rękach i są udostępniane zwiedzającym po wcześniejszym uzgodnieniu.

Istnieje możliwość zorganizowania wycieczki na wieże ciśnień. Podczas wycieczki można zapoznać się z historią wież i podziwiać panoramę okolicy.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do utrzymania stałego ciśnienia wody. Zazwyczaj składa się z dużej wieży zbiornika umieszczonej na odpowiednio wysokiej konstrukcji, co umożliwia grawitacyjne generowanie ciśnienia wody. Woda jest pompowana do zbiornika, a następnie dostarczana do odbiorców z odpowiednim ciśnieniem. Dzięki temu wieża ciśnień pozwala na równomierne dostarczanie wody do użytkowników, nawet w przypadku zmian w zużyciu lub awarii w systemie.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie