Góra Ropczycka - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień na Górze Ropczyckiej w Polsce to żelbetowa konstrukcja zbudowana w 1936 roku. Ma wysokość 30 metrów i jest jednym z najwyższych tego typu obiektów w Małopolsce. Wieża została zaprojektowana przez inżyniera Stefana Bryłę i zbudowana przez firmę „Mostostal” z Zabrza. Zbiornik wieży ma pojemność 200 metrów sześciennych i służy do regulacji ciśnienia wody w sieci wodociągowej miasta Ropczyce. 

Wieża ciśnień na Górze Ropczyckiej jest charakterystycznym punktem widokowym okolicy. Z jej szczytu roztaczają się panoramiczne widoki na Pogórze Karpackie, Beskid Niski i Kotlinę Sandomierską. Wieża jest udostępniona dla zwiedzających w sezonie letnim.


W 2016 roku wieża ciśnień na Górze Ropczyckiej została wpisana do rejestru zabytków województwa podkarpackiego.

Zasady działania wieży ciśnień :

Zasada działania wieży ciśnień opiera się głównie na zasadzie ciśnienia hydrostatycznego i wykorzystaniu grawitacji. Oto podstawowe zasady działania wieży ciśnień:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień jest zbiornikiem, który przechowuje odpowiednią ilość wody. Woda ta może być dostarczana do zbiornika za pomocą pomp wodnych lub poprzez naturalny przepływ grawitacyjny.


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda przechowywana w zbiorniku wieży wywiera ciśnienie na dno zbiornika. Im wyższy poziom wody w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie hydrostatyczne. Jest to ciśnienie, które pozwala na przepływ wody przez system rurociągów.


Grawitacja: Kiedy kran zostaje otwarty, woda zbiornika wieży zaczyna swobodnie spływać w dół do systemu rurociągów. Działając zgodnie z zasadą grawitacji, woda opada z wieży do systemu dystrybucyjnego, co napędza przepływ wody.


Regulacja przepływu wody: W niektórych przypadkach, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie wody w systemie, wieże ciśnień mogą być wyposażane w systemy regulacji przepływu wody. Te systemy kontrolują tempo spływu wody z wieży do systemu dystrybucyjnego, aby zapewnić stabilne ciśnienie.


Monitorowanie i konserwacja: Regularne monitorowanie poziomu wody, ciśnienia oraz stanu technicznego wieży ciśnień jest niezbędne, aby zapewnić jej niezawodność i bezpieczeństwo. Konserwacja, inspekcje oraz konieczność przeprowadzania konserwacji pomagają w utrzymaniu prawidłowego działania systemu.


Dzięki zastosowaniu tych zasad, wieże ciśnień umożliwiają efektywne dostarczanie wody do społeczności, zapewniając stałe ciśnienie i dostęp do wody, nawet w przypadku zmieniających się warunków użytkowania lub awarii w systemie.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie