Gulbieszniki - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Gulbiesznikach to murowana konstrukcja z 1928 roku, wybudowana w stylu neogotyckim. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w okolicy. Wieża ma wysokość 30 metrów i posiada jeden zbiornik na wodę o pojemności 100 m3.


Wieża ciśnień w Gulbiesznikach jest usytuowana na terenie byłej stacji kolejowej. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w okolicy. Wieża jest w dobrym stanie technicznym i jest wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem.


Ciekawostki:


  • Wieża ciśnień w Gulbiesznikach jest jedną z nielicznych zachowanych w Polsce wież ciśnień w stylu neogotyckim.
  • W 2014 roku wieża przeszła gruntowny remont.
  • Z wieży roztacza się piękny widok na okolicę.
Zasady działania wieży ciśnień :

Zasady działania wieży ciśnień opierają się na wykorzystaniu ciśnienia hydrostatycznego oraz magazynowaniu wody w celu zapewnienia stabilnej dostawy wody do użytkowników. Oto główne zasady działania:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień zawiera zbiornik na wodę, który może pomieścić dużą ilość płynu. Woda jest dostarczana do zbiornika ze źródła wody za pomocą pomp lub poprzez naturalny spadek ciśnienia (zasilanie grawitacyjne).

Ciśnienie hydrostatyczne: Woda znajdująca się w zbiorniku wieży ciśnień generuje ciśnienie hydrostatyczne. Ciśnienie to zależy od wysokości wody w zbiorniku. Im wyżej znajduje się woda, tym większe jest ciśnienie.

Stabilizacja ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga stabilizować ciśnienie w systemie wodociągowym poprzez utrzymanie stałego poziomu wody w zbiorniku. Woda jest równomiernie rozprowadzana do sieci wodociągowej, co zapewnia stałe ciśnienie wody w sieci.

Zapewnienie rezerwy: Wieża ciśnień pełni funkcję rezerwy wody w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub nagłego wzrostu zapotrzebowania na wodę. Dzięki dużej pojemności zbiornika, wieża może zapewnić ciśnienie i dostawy wody przez pewien czas, nawet w przypadku awarii pomp czy innych zakłóceń w systemie.

Regulacja przepływu: W celu utrzymania stałego ciśnienia w sieci wodociągowej, wieża ciśnień może regulować przepływ wody poprzez sterowanie pracą pomp lub zaworów umieszczonych na rurociągach wychodzących z wieży.

Monitorowanie i konserwacja: Wieże ciśnień są regularnie monitorowane pod kątem poziomu wody, ciśnienia oraz stanu technicznego. Konserwacja obejmuje również regularne czyszczenie zbiorników, kontrolę uszczelnień i konserwację urządzeń pomiarowych.

Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadach fizycznych oraz technologicznych, które pozwalają na zapewnienie stabilnej i niezawodnej dostawy wody do użytkowników w systemie wodociągowym.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie