Hajnówka - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Hajnówce to murowana konstrukcja z 1922 roku, wybudowana w stylu neorenesansowym. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Wieża ma wysokość 25 metrów i posiada jeden zbiornik na wodę o pojemności 100 m3. 

Wieża ciśnień w Hajnówce jest usytuowana w centrum miasta, przy ulicy 3 Maja. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Hajnówce. Wieża jest w dobrym stanie technicznym i jest wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem.


Ciekawostki:


  • Wieża ciśnień w Hajnówce jest wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego.
  • W 2008 roku wieża przeszła gruntowny remont.
  • Z wieży roztacza się piękny widok na miasto i okolicę.

Oprócz wyżej wymienionej wieży ciśnień w Hajnówce znajduje się jeszcze druga, wybudowana w 1956 roku. Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 28 metrów, z dwoma zbiornikami na wodę o pojemności 250 m3. Wieża ta jest również wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem.

Zasady działania wieży ciśnień :

Zasady działania wieży ciśnień opierają się na wykorzystaniu ciśnienia hydrostatycznego w celu zapewnienia stabilnego ciśnienia w systemach wodociągowych. Oto główne zasady działania:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień posiada duży zbiornik, który magazynuje wodę dostarczaną przez system wodociągowy. Woda jest dostarczana do zbiornika zasilającego za pomocą pomp wodociągowych lub przez naturalny spadek ciśnienia (zasilanie grawitacyjne).


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda zgromadzona w zbiorniku wieży ciśnień generuje ciśnienie hydrostatyczne, które wynika z jej własnej masy oraz wysokości. Im wyższa jest wieża ciśnień i im większa jest ilość wody w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie generowane przez wodę.


Stabilizacja ciśnienia: Dzięki ciśnieniu hydrostatycznemu, wieża ciśnień stabilizuje ciśnienie w systemie wodociągowym. Woda z zbiornika jest równomiernie rozprowadzana do sieci wodociągowej, co zapewnia stałe ciśnienie wody w całym systemie.


Rezerwa wody: Wieża ciśnień pełni również funkcję rezerwy wody w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub nagłego wzrostu zapotrzebowania na wodę. Duży zbiornik wody pozwala na kontynuację dostaw wody nawet w sytuacjach awaryjnych.


Regulacja przepływu: Wieża ciśnień może kontrolować przepływ wody do sieci wodociągowej poprzez sterowanie pracą pomp wodociągowych lub zaworów umieszczonych na rurociągach.


Monitorowanie i konserwacja: Regularne monitorowanie poziomu wody w zbiorniku, ciśnienia wody oraz stanu technicznego wieży ciśnień jest kluczowe dla zapewnienia jej prawidłowego działania. Konserwacja obejmuje również regularne czyszczenie zbiorników oraz konserwację urządzeń pomiarowych i sterujących.


Działanie wieży ciśnień opiera się na prostych zasadach fizycznych i technologicznych, które umożliwiają stabilne i niezawodne dostawy wody do użytkowników w systemach wodociągowych.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie