Józefów Roztoczański - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Józefowie Roztoczańskim to drewniana wieża ciśnień zbudowana w 1927 roku. Jest to jedna z nielicznych zachowanych drewnianych wież ciśnień w Polsce. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest wykonana z modrzewia. Zbiornik na wodę ma pojemność 100 metrów sześciennych. Wieża była wykorzystywana do zasilania parowozów w wodę.

Wieża ciśnień w Józefowie Roztoczańskim jest wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Jest to również popularny punkt widokowy. Z wieży roztacza się piękny widok na Józefów Roztoczański, okolice oraz Roztocze.

Obecnie wieża ciśnień nie jest już wykorzystywana do celów przemysłowych. Jest ona własnością prywatną i nie jest udostępniana zwiedzającym.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do utrzymania stałego ciśnienia wody. Zazwyczaj składa się z dużej wieży zbiornika umieszczonej na odpowiednio wysokiej konstrukcji, co umożliwia grawitacyjne generowanie ciśnienia wody. Woda jest pompowana do zbiornika, a następnie dostarczana do odbiorców z odpowiednim ciśnieniem. Dzięki temu wieża ciśnień pozwala na równomierne dostarczanie wody do użytkowników, nawet w przypadku zmian w zużyciu lub awarii w systemie.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie