Kęty - wieża ciśnień

 W Kętach znajdują się dwie wieże ciśnień.


Pierwsza to murowana wieża ciśnień z 1905 roku, zlokalizowana przy ulicy Grunwaldzkiej 46. Wieża ma wysokość 36 metrów i jest wpisana do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Jest to charakterystyczny punkt orientacyjny miasta i jeden z jego symboli.

Druga to kolejowa wieża ciśnień z 1912 roku, zlokalizowana przy ulicy Parkowej. Wieża ma wysokość 40 metrów i jest wykonana z drewna. Jest to jeden z nielicznych zachowanych w Polsce przykładów drewnianych wież ciśnień.

Obie wieże ciśnień w Kętach są nieczynne, ale stanowią cenny zabytek techniki.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to struktura używana do przechowywania wody oraz utrzymywania ciśnienia wodociągowego. Zasady działania wieży ciśnień obejmują kilka kluczowych elementów:


Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień posiada zbiornik lub zbiorniki na wodę umieszczone na górze konstrukcji. Woda jest pompowana do tych zbiorników z użyciem pomp wodociągowych.


Grawitacyjne ciśnienie: Dzięki umieszczeniu zbiorników na wysokości, woda w nich przechowywana generuje ciśnienie grawitacyjne. Im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe ciśnienie wody wychodzącej z niego.


Stabilizacja ciśnienia: Wieże ciśnień zapewniają stabilne ciśnienie w systemie wodociągowym. Kiedy zużywana jest woda z sieci, ciśnienie w niej maleje. Jednakże dzięki zbiornikom umieszczonym na wieży, które nadal dostarczają wodę pod odpowiednim ciśnieniem, zapewnia się ciągłość dostawy wody nawet wtedy, gdy zużycie jest niskie.


Awaryjne zasilanie: Wieże ciśnień mogą również służyć jako źródło wody w przypadku awarii pompy wodociągowej lub przerw w dostawie energii elektrycznej. Dzięki grawitacyjnemu ciśnieniu wody w zbiornikach, nadal można dostarczać wodę do użytku nawet w sytuacjach awaryjnych.


Utrzymanie ciśnienia: Aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej, woda jest pompowana do zbiorników na wieży ciśnień w określonych interwałach czasowych w zależności od zużycia wody oraz czasu do jej oczekiwanej regeneracji.


Wieża ciśnień jest zatem kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który umożliwia skuteczne i ciągłe dostarczanie wody do użytkowników, zapewniając przy tym stabilne ciśnienie w całym systemie.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie