Krasnobród - wieża ciśnień

 W Krasnobrodzie są dwie wieże ciśnień.


Pierwsza to wieża ciśnień z 1908 roku, znajdująca się na terenie zespołu pałacowo-parkowego. Jest to murowana konstrukcja o wysokości 25 metrów i pojemności zbiornika 100 m3. Wieża nie jest już wykorzystywana do celów przemysłowych i jest własnością prywatną

Druga to wieża ciśnień z 1928 roku, znajdująca się przy ulicy Leśnej. Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 30 metrów i pojemności zbiornika 200 m3. Wieża jest nadal wykorzystywana jako część miejskiej sieci wodociągowej.


Obie wieże ciśnień w Krasnobrodzie są charakterystycznymi elementami krajobrazu miasta. Stanowią one również popularne punkty widokowe. Z wież roztacza się piękny widok na Krasnobród, okolice oraz Roztocze.

Zasady działania wieży ciśnień :

Zasada działania wieży ciśnień polega na wykorzystaniu grawitacji do utrzymania stałego ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Woda jest pompowana do umieszczonego na znacznej wysokości zbiornika, co powoduje, że ma potencjalną energię związaną z wysokością. Ta energia kinetyczna jest przekształcana w ciśnienie, umożliwiając dostarczanie wody do odbiorców z odpowiednim ciśnieniem. W miarę zużywania wody, system automatycznie reguluje dopływ wody do zbiornika, aby utrzymać stałe ciśnienie w całym systemie.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie