Krościenko - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Krościenku Wyżnym to murowana konstrukcja zbudowana w 1906 roku. Ma wysokość 25 metrów i jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Wieża została zaprojektowana przez austriackiego inżyniera Karla Schimka i zbudowana przez miejscową firmę budowlaną. Zbiornik wieży ma pojemność 100 metrów sześciennych i służył do regulacji ciśnienia wody w sieci wodociągowej miasta Krościenko Wyżne.


Wieża ciśnień w Krościenku Wyżnym jest charakterystycznym punktem widokowym okolicy. Z jej szczytu roztaczają się panoramiczne widoki na Beskid Niski, Pogórze Karpackie i dolinę rzeki Wisłok. Wieża nie jest udostępniona dla zwiedzających.


W 2007 roku wieża ciśnień w Krościenku Wyżnym została wpisana do rejestru zabytków województwa podkarpackiego.

Zasady działania wieży ciśnień :

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu ciśnienia hydrostatycznego oraz zasady grawitacji. Oto podstawowe zasady działania wieży ciśnień:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień to zbiornik, który przechowuje wodę. Woda ta jest dostarczana do zbiornika za pomocą pomp wodnych lub naturalnego dopływu grawitacyjnego.


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda przechowywana w zbiorniku wieży wywiera ciśnienie na dno zbiornika. Im wyższy poziom wody w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie hydrostatyczne.


Grawitacja: Kiedy kran zostaje otwarty, woda zbiornika wieży zaczyna spływać w dół do systemu rurociągów. Działając zgodnie z zasadą grawitacji, woda opada z wieży do systemu dystrybucyjnego, co napędza przepływ wody.


Regulacja ciśnienia: Aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w systemie wodociągowym, wieże ciśnień mogą być wyposażane w systemy regulacji ciśnienia. Mogą to być np. zawory lub pompy kontrolujące tempo spływu wody z wieży do systemu dystrybucyjnego, aby zapewnić stabilne ciśnienie.


Monitorowanie i konserwacja: Regularne monitorowanie poziomu wody, ciśnienia oraz stanu technicznego wieży ciśnień jest niezbędne, aby zapewnić jej niezawodność i bezpieczeństwo. Konserwacja, inspekcje oraz konieczność przeprowadzania konserwacji pomagają w utrzymaniu prawidłowego działania systemu.


Dzięki zastosowaniu tych zasad, wieże ciśnień umożliwiają efektywne dostarczanie wody do społeczności, zapewniając stałe ciśnienie i dostęp do wody, nawet w przypadku zmieniających się warunków użytkowania lub awarii w systemie.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie