Krzeszowice - wieża ciśnień

 W Krzeszowicach są dwie wieże ciśnień:

Krzeszowice - wieża ciśnień
Krzeszowice - wieża ciśnień / @ macq97


Kolejowa wieża ciśnień w Krzeszowicach


Zbudowana w 1903 roku, z czerwonej cegły, w stylu neoromańskim. Posiada 34 metry wysokości i 4 kondygnacje. Zbiornik na wodę znajdował się na wysokości 28 metrów i mieścił 100 m3 wody. Wieża zaopatrywała w wodę parowozy na stacji kolejowej w Krzeszowicach.


Wyłączona z eksploatacji w latach 80. XX wieku. W 2016 roku przeszła remont i obecnie jest wynajmowana przez firmę telekomunikacyjną.


Wieża ciśnień dawnego folwarku Jerzmanowskich w Krzeszowicach


Zbudowana w XIX wieku, z kamienia i cegły. Posiada 20 metrów wysokości i 3 kondygnacje. Zbiornik na wodę znajdował się na wysokości 16 metrów i mieścił 50 m3 wody. Wieża zaopatrywała w wodę folwark Jerzmanowskich oraz pobliskie domy. Obecnie jest w stanie ruiny. Dodatkowo, w pobliżu Krzeszowic, w Trzebini, znajduje się jeszcze jedna wieża ciśnień:

Kolejowa wieża ciśnień (ruina) w Krzeszowicach

Zbudowana w 1910 roku, z cegły. Posiadała 30 metrów wysokości i 4 kondygnacje. Zbiornik na wodę znajdował się na wysokości 25 metrów i mieścił 100 m3 wody. Wieża zaopatrywała w wodę parowozy na stacji kolejowej w Trzebini. Wyłączona z eksploatacji w latach 70. XX wieku. Obecnie jest w stanie ruiny.

Zasady działania wieży ciśnień w Krzeszowicach :

Wieże ciśnień, znane również jako wieże wodne, są konstrukcjami używanymi do przechowywania i dostarczania wody pitnej do okolicznych obszarów. Ich działanie opiera się na prostych zasadach fizyki, inżynierii i hydrauliki. Oto główne zasady działania wież ciśnień:

Przechowywanie wody: Wieże ciśnień mają duże zbiorniki umieszczone na górze konstrukcji. Woda jest pompowana do tych zbiorników z naziemnych lub podziemnych źródeł wody.

Grawitacyjne dostarczanie wody: Działanie wieży ciśnień opiera się na sile grawitacji. Woda ze zbiorników na szczycie wieży jest dostarczana do okolicznych obszarów poprzez system rur i przewodów, których konstrukcja umożliwia swobodny przepływ wody z wyższego poziomu na niższy.

Ciśnienie hydrostatyczne: Wysokość wieży ciśnień determinuje ciśnienie wody w systemie. Im wyższa jest wieża, tym większe jest ciśnienie wody. Jest to wynik ciśnienia hydrostatycznego, które zależy od głębokości zanurzenia wody oraz gęstości cieczy (w tym przypadku wody).

Regulacja ciśnienia: Ciśnienie wody dostarczanej do okolicznych obszarów może być regulowane poprzez różne metody, takie jak zawory i przepusty umieszczone w systemie rur. To umożliwia dostosowanie ciśnienia do potrzeb użytkowników oraz utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej.

Zapewnienie ciągłości dostaw wody: Wieże ciśnień służą również jako rezerwuary wody, co zapewnia ciągłość dostaw wody nawet w przypadku awarii pomp czy innych problemów technicznych. Woda jest stale przechowywana w zbiornikach, gotowa do użycia w razie potrzeby.

Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem: Wieże ciśnień są projektowane tak, aby chronić przechowywaną wodę przed zanieczyszczeniem zewnętrznym. Zazwyczaj zbiorniki są szczelnie zamknięte, aby uniknąć dostępu do wody zanieczyszczeń z otoczenia.

Regularne konserwacje: Aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność działania, wieże ciśnień wymagają regularnej konserwacji i inspekcji. Należy regularnie sprawdzać stan konstrukcji, systemów pompowania oraz jakość przechowywanej wody, aby zapewnić, że spełnia ona wymagane standardy higieniczne.

Dzięki tym zasadom działania wieże ciśnień pełnią kluczową rolę w zapewnianiu dostępu do czystej wody pitnej dla społeczności oraz w utrzymaniu stabilności systemów wodociągowych.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie