Lipie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Lipie to interesujący przykład architektury przemysłowej z lat 50. XX wieku. Zbudowana z cegły, na planie kwadratu, z charakterystycznym zbiornikiem oszalowanym deskami, stanowi ona ciekawy element lokalnego krajobrazu.

Historia:

Wieża ciśnień w Lipie została wybudowana w latach 50. XX wieku przy tartaku lipskim, który w latach 60.-90. był jednym z największych tartaków w południowej Polsce. Z jej zasobów wodnych korzystała również nasycalnia podkładów kolejowych, zlokalizowana w pobliżu.

Ciekawostki:


  • Wieża ma wysokość 6 metrów.
  • Po upadku tartaku w latach 90. XX wieku wieża ciśnień przestała być wykorzystywana i popadła w ruinę.
  • W 2015 roku władze gminy Zaklików rozpoczęły starania o rewitalizację wieży.
  • Planowana jest przebudowa wieży na punkt widokowy z tarasem widokowym na okolicę.
  • W pobliżu wieży znajdują się inne ciekawe obiekty, takie jak dwór z XIX wieku i park podworski.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana do przechowywania wody w celu zapewnienia stabilnego ciśnienia w systemach wodociągowych. Oto kilka zasad jej działania:


Magazynowanie wody: Wieże ciśnień są zazwyczaj umieszczane na odpowiednio wysokich konstrukcjach, takich jak wieże lub platformy, co umożliwia przechowywanie większej ilości wody na wyższej wysokości. Woda jest pompowana do wieży, gdy nie ma natężonego popytu na wodę, na przykład w godzinach nocnych.


Grawitacyjne ciśnienie: Woda znajdująca się w wieży ciśnień generuje ciśnienie, które umożliwia przepływ wody przez sieć wodociągową. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody w sieci.


Wyrównywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają wyrównać zmiany ciśnienia w systemie wodociągowym. Kiedy zużycie wody wzrasta, ciśnienie w sieci maleje. Wówczas woda jest pompowana do wieży, aby zwiększyć ciśnienie i zrekompensować spadek.


Zapewnienie ciągłości dostaw wody: Dzięki wieżom ciśnień możliwe jest utrzymanie stałego ciśnienia wody w systemie, co zapewnia niezawodność dostaw wody nawet w czasach wysokiego zapotrzebowania.


Bezpieczeństwo przeciwpożarowe: Wieże ciśnień są również istotne dla systemów przeciwpożarowych. Woda przechowywana w wieżach może być wykorzystywana do gaszenia pożarów poprzez systemy hydrantów i strumieni wodnych.


Podsumowując, wieże ciśnień działają poprzez przechowywanie wody na wysokości, co umożliwia wytworzenie ciśnienia grawitacyjnego, który zapewnia stałe ciśnienie w systemie wodociągowym i pomaga wyrównać zmiany w zużyciu wody. Są kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniając niezawodność dostaw wody i bezpieczeństwo przeciwpożarowe.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie