Lublin - wieża ciśnień

 W Lublinie są dwie wieże ciśnień:

Lublin - wieża ciśnień / @ BogTar201213


1. Wieża ciśnień przy Alejach Racławickich w Lublinie


Została wybudowana w 1926 roku przez amerykańską firmę budowlaną Ulen & Company. Ma wysokość 42 metry i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów widokowych w Lublinie. Wieża jest zbudowana z żelbetonu i ma kształt grzyba. Wewnątrz znajduje się stalowy zbiornik na wodę o pojemności 2000 m³.


2. Wieża ciśnień na placu Wolności w Lublinie


Została wybudowana w latach 1897-1899. Miała wysokość 54 metry i była jedną z najwyższych budowli w Lublinie. Wieża została zniszczona w 1944 roku i rozebrana w 1946 roku. Obecnie w Lublinie nie ma innych wież ciśnień.

Zasady działania wieży ciśnień w Lublinie


Wieża ciśnień jest konstrukcją używaną do przechowywania wody pod ciśnieniem, zazwyczaj w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Zasady działania wieży ciśnień obejmują:


Zasada hydrostatyki: Woda jest przechowywana w wysokiej wieży, co tworzy ciśnienie hydrostatyczne. Ciśnienie to jest proporcjonalne do głębokości wody i niezależne od kształtu naczynia, w którym jest przechowywane.


Grawitacja: Woda płynie pod wpływem grawitacji z wieży do systemu wodociągowego lub sieci dystrybucyjnej. Im wyższa jest wieża, tym większe jest ciśnienie wypływającej wody.


Zasada równowagi ciśnień: Kiedy kran jest otwarty, woda z wieży ciśnień zaczyna spływać do rurociągu, tworząc strumień. W miarę spadku poziomu wody w wieży ciśnień, ciśnienie wewnątrz niej zmniejsza się, aż osiągnie równowagę z ciśnieniem w systemie wodociągowym. Po otwarciu kranu ciśnienie w rurociągu wypycha wodę na zewnątrz, a grawitacja powoduje, że woda spływa z wieży.


Zasada regulacji ciśnienia: W zależności od potrzeb, wieże ciśnień mogą być zaprojektowane tak, aby utrzymywać stałe ciśnienie w sieci wodociągowej. Można to osiągnąć poprzez stosowanie odpowiedniej wysokości wieży oraz zastosowanie systemu regulacji przepływu wody.


Zasada bezpieczeństwa: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy bezpieczeństwa, takie jak zawory bezpieczeństwa, które zapobiegają nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w systemie, co może prowadzić do uszkodzeń lub awarii.


Ważne jest, aby konstrukcja wieży ciśnień była solidna i spełniała odpowiednie normy bezpieczeństwa, aby zapewnić niezawodność i skuteczność działania systemu wodociągowego.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie