Małaszewicze - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Małaszewiczach w Polsce to murowana konstrukcja zbudowana w 1928 roku. Znajduje się przy ulicy Kolejowej 11 i ma wysokość 42 metry. Wieża jest wykorzystywana do zaopatrywania w wodę pociągów towarowych przejeżdżających przez stację Małaszewicze. Jest to jedna z najwyższych budowli w okolicy i stanowi charakterystyczny punkt orientacyjny.

Małaszewicze - wieża ciśnień
Małaszewicze - wieża ciśnień / @ Grzegorz W. Tężycki

Wieża ciśnień w Małaszewiczach jest zbudowana z cegły i ma okrągły przekrój. Jest podzielona na trzy kondygnacje. Na pierwszej kondygnacji znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 500 m³. Druga kondygnacja mieści pomieszczenia techniczne, a trzecia kondygnacja to taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na okolicę.


Wieża ciśnień w Małaszewiczach jest wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako zbiornik wodny, jest konstrukcją używaną do przechowywania wody pod ciśnieniem, aby zapewnić stabilne dostawy wody do określonych obszarów. Jej zasada działania opiera się na kilku podstawowych elementach:


Zasada grawitacji: Woda jest pompowana do zbiornika wodnego, zwykle przy użyciu pompy wodnej. Gdy woda jest pompowana do zbiornika, energia jest magazynowana w postaci energii potencjalnej grawitacyjnej.


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda w zbiorniku wodnym generuje ciśnienie hydrostatyczne, które zależy od głębokości zanurzenia w wodzie. Im głębszy zbiornik, tym większe ciśnienie.


Zasada równowagi ciśnień: Kiedy kran zostaje otwarty, woda z zbiornika wodnego zaczyna spływać do systemu rurociągów. Kiedy to się dzieje, ciśnienie w zbiorniku maleje zgodnie z zasadą zachowania energii. Jednakże, dzięki ciśnieniu hydrostatycznemu, woda wciąż może płynąć do systemu rurociągów nawet przy zmniejszającym się ciśnieniu w zbiorniku.


Zasada utrzymania ciśnienia: Zbiornik wodny może być wyposażony w systemy kontrolne, takie jak zawory i czujniki poziomu wody, które monitorują i utrzymują odpowiednie ciśnienie w systemie. Jeśli poziom wody w zbiorniku spada poniżej pewnego poziomu, pompy mogą zostać włączone, aby ponownie napełnić zbiornik.


Zasada bezpieczeństwa: Zbiorniki wodne mogą być wyposażone w systemy bezpieczeństwa, takie jak zabezpieczenia przed przepełnieniem czy też zapobiegające tworzeniu się próżni w zbiorniku, co może prowadzić do uszkodzenia struktury.


Dzięki zastosowaniu tych zasad, wieże ciśnień umożliwiają efektywne i stabilne dostarczanie wody do społeczności, niezależnie od zmian w zużyciu wody czy też awarii w systemach wodociągowych.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie