Miechów - wieża ciśnień

 W Miechowie znajdują się dwie wieże ciśnień:


Miejska wieża ciśnień w Miechowie


Zbudowana w 1929 roku, z cegły, w stylu modernistycznym. Posiada 36 metrów wysokości i 5 kondygnacji. Zbiornik na wodę znajdował się na wysokości 30 metrów i mieścił 200 m3 wody. Wieża zaopatrywała w wodę miasto Miechów.


Wyłączona z eksploatacji w latach 90. XX wieku. W 2015 roku przeszła remont i obecnie jest udostępniona do zwiedzania. Z tarasu widokowego na szczycie wieży roztacza się panorama miasta i okolic.


Kolejowa wieża ciśnień w Miechowie


Zbudowana w 1934 roku, z cegły, w stylu funkcjonalistycznym. Posiada 42 metry wysokości i 6 kondygnacji. Zbiornik na wodę znajdował się na wysokości 36 metrów i mieścił 300 m3 wody. Wieża zaopatrywała w wodę parowozy na stacji kolejowej w Miechowie.


Wyłączona z eksploatacji w latach 80. XX wieku. Obecnie jest w stanie ruiny.


Zasady działania wieży ciśnień :

Zasada działania wieży ciśnień opiera się głównie na wykorzystaniu ciśnienia hydrostatycznego oraz grawitacji. Oto główne kroki, jakie zachodzą w procesie działania wieży ciśnień:


Napełnienie zbiornika: Proces rozpoczyna się od napełnienia zbiornika na szczycie wieży wodą. Woda ta może być dostarczana z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie lub oczyszczalnie.


Ciśnienie hydrostatyczne: Głównym czynnikiem determinującym ciśnienie wody w systemie jest wysokość wody nad danym punktem oraz gęstość cieczy. Im wyżej umieszczony jest zbiornik wodny, tym większe jest ciśnienie hydrostatyczne wody w systemie.


Dostarczanie wody: Grawitacja sprawia, że woda z zbiornika na szczycie wieży zaczyna swobodnie spływać w dół przez system rur i przewodów do okolicznych obszarów. Ciśnienie hydrostatyczne powoduje, że woda jest napędzana do tych obszarów z odpowiednim ciśnieniem.


Stabilne dostawy: Wieże ciśnień zapewniają stabilne dostawy wody nawet w przypadku awarii pomp czy innych problemów technicznych. Zbiornik na szczycie służy jako rezerwuar, który gromadzi wodę gotową do użycia w razie potrzeby.


Regulacja ciśnienia: Systemy zaworów i przepustów umożliwiają regulację ciśnienia wody w zależności od potrzeb. Można dostosować ciśnienie do konkretnych obszarów, aby zapewnić odpowiednią ilość wody z odpowiednim ciśnieniem.


Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem: Woda przechowywana w zbiorniku na szczycie wieży jest zazwyczaj chroniona przed zanieczyszczeniem, aby zapewnić wysoką jakość wody dostarczanej do społeczności.


Działanie wieży ciśnień opiera się zatem na wykorzystaniu prostych zasad fizyki, takich jak ciśnienie hydrostatyczne i grawitacja, aby zapewnić stabilne i niezawodne dostawy wody do okolicznych obszarów.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie