Nałęczów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Nałęczowie to charakterystyczny obiekt, który został zbudowany w 1973 roku. Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 22 metrów i średnicy 10 metrów. Na szczycie wieży znajdują się dwa zbiorniki na wodę, każdy o pojemności 250 m3. Wieża ciśnień jest wykorzystywana do regulacji ciśnienia wody w sieci wodociągowej Nałęczowa. 

Wieża ciśnień w Nałęczowie jest nie tylko funkcjonalnym obiektem, ale także ciekawym elementem architektury miasta. Stanowi ona punkt orientacyjny dla turystów i jest chętnie fotografowana. Z wieży roztacza się piękny widok na Nałęczów i okolicę.

Zasady działania wieży ciśnień w Nałęczowie


Wieża ciśnień to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Główne zasady jej działania obejmują:


Przechowywanie wody: Wieże ciśnień mają pojemność na wodę, która jest dostarczana przez system wodociągowy. Woda ta jest pompowana do zbiornika w wieży w okresach niskiego zużycia (np. w nocy), gdy zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze.


Równoważenie ciśnienia: Woda przechowywana w wieży ciśnień umożliwia utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym nawet wtedy, gdy obecne jest niewiele lub żadne natężenie przepływu. Dzięki temu woda może być ciśnieniowo dostarczana do użytkowników nawet w przypadku awarii pompy lub w przypadku zmniejszonego ciśnienia w sieci.


Redukcja obciążenia pomp: Wieże ciśnień pozwalają na efektywne zarządzanie pracą pomp. W okresach niskiego zużycia woda jest pompowana do zbiornika w wieży, a w okresach wysokiego zapotrzebowania woda jest wypompowywana z wieży, aby zapewnić odpowiednią dostawę do użytkowników.


Zapewnienie stabilności dostawy wody: Wieże ciśnień działają jako zabezpieczenie przed nagłymi wahaniem ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie stabilnego ciśnienia wody, co jest istotne dla funkcjonowania instalacji domowych oraz przemysłowych.


Zapobieganie powstawaniu wstrząsów hydraulicznych: Wieże ciśnień zapobiegają powstawaniu wstrząsów hydraulicznych poprzez równomierne dostarczanie wody do systemu, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń rur i elementów sieci wodociągowej.


Te zasady działania sprawiają, że wieże ciśnień są istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, przyczyniając się do stabilności i niezawodności dostawy wody dla użytkowników.
 

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie