Niemce - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Niemcach została zbudowana w 1901 roku. Jest to murowana konstrukcja o wysokości około 20 metrów. Wieża ma okrągły przekrój i zwęża się ku górze. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności około 100 m3.

Niemce - wieża ciśnień
Niemce - wieża ciśnień / @ Karol Karolus

Wieża ciśnień w Niemcach jest wykorzystywana do regulacji ciśnienia wody w sieci wodociągowej miejscowości. Jest to również charakterystyczny punkt orientacyjny Niemc. 

Zasady działania wieży ciśnień w Niemcach :

Zasady działania wieży ciśnień obejmują:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień pełni funkcję zbiornika wody, który magazynuje ją w celu zapewnienia ciągłości dostaw nawet w przypadku niskiego lub nieregularnego natężenia przepływu.


Utrzymywanie ciśnienia: Dzięki umieszczeniu zbiornika na odpowiedniej wysokości (np. na szczycie wieży), grawitacyjnie generowane jest ciśnienie wody, co umożliwia jej dostarczenie do użytkowników na niższych poziomach. Jest to podstawowy sposób zapewnienia ciśnienia w sieci wodociągowej.


Kompensacja zmian w zużyciu wody: Wieża ciśnień może absorbować zmiany w zużyciu wody, na przykład w okresach szczytowego zużycia lub w godzinach nocnych, kiedy zapotrzebowanie jest mniejsze. Woda jest gromadzona w zbiorniku w godzinach o niskim zużyciu i dostarczana do sieci w okresach wysokiego zapotrzebowania.


Zapobieganie wstrząsom hydraulicznym: Wieże ciśnień działają jako amortyzatory, które absorbują nagłe zmiany ciśnienia w sieci wodociągowej, chroniąc ją przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wstrząsy hydrauliczne.


Stabilizacja dostawy wody: Dzięki możliwości magazynowania wody i utrzymania ciśnienia wieża ciśnień pomaga w zapewnieniu stabilnej dostawy wody, nawet w przypadku awarii lub konserwacji urządzeń pompowych.


Ogólnie rzecz biorąc, wieże ciśnień są kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który zapewnia niezawodną i ciągłą dostawę wody do użytkowników. Ich działanie opiera się na prostych zasadach fizycznych, takich jak grawitacja i magazynowanie energii w postaci ciśnienia.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie