Nowa Dęba - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Nowej Dębie to żelbetowa wieża ciśnień o wysokości 42 metrów, zbudowana w latach 1937-1939. Znajduje się na terenie Zakładów Metalowych Dezamet w Nowej Dębie. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. 

Nowa Dęba - wieża ciśnień
Nowa Dęba - wieża ciśnień / @ Regan1973

Wieża została zaprojektowana przez inż. Stanisława Łukasiewicza. Jest to konstrukcja żelbetowa, składająca się z trójczłonowego trzonu i zbiornika na wodę o pojemności 500 m³. Elewacja wieży jest boniowana, a zwieńczona jest gzymsem i krenelażem. Wieża ciśnień w Nowej Dębie jest wpisana do rejestru zabytków województwa podkarpackiego.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieże ciśnień są konstrukcjami używanymi do przechowywania wody pitnej lub innych płynów, a także do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Ich zasada działania opiera się na prostych fizycznych zasadach.


Oto kilka głównych zasad działania wieży ciśnień:


Magazynowanie wody: Wieże ciśnień przechowują wodę pitną lub inną ciecz w swojej zbiornikowej strukturze. Woda ta jest dostarczana z różnych źródeł, takich jak studnie, rezerwuary lub ujęcia wodne.


Grawitacja: Główną siłą napędową w działaniu wieży ciśnień jest grawitacja. Woda znajdująca się w wieży ciśnień jest pod ciśnieniem, które generuje się dzięki masie wody nad nią. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie.


Zasada równania ciśnień: Zgodnie z zasadą hydrostatyki, ciśnienie na daną głębokość w cieczy jest proporcjonalne do głębokości zanurzenia. Zatem im wyżej wznosi się wieża ciśnień, tym większe ciśnienie wody w systemie wodociągowym.


Równomierny dostęp do wody: Wieże ciśnień umożliwiają równomierny dostęp do wody w całym obszarze, który obsługują. Ciśnienie wody utrzymywane przez wieżę pozwala na dostarczanie wody do mieszkańców, przedsiębiorstw i instytucji na różnych poziomach i odległościach od źródła wody.


Stabilizacja ciśnienia: Wieże ciśnień działają również jako stabilizatory ciśnienia w systemach wodociągowych. Gdy zapotrzebowanie na wodę zmienia się w zależności od pory dnia lub innych czynników, wieże ciśnień są w stanie zapewnić stabilne ciśnienie, umożliwiając wygodne korzystanie z wody przez użytkowników.


Systemy kontrolne: Współczesne wieże ciśnień często wyposażone są w zaawansowane systemy kontrolne, które monitorują poziom wody, ciśnienie i inne czynniki. Dzięki temu można skutecznie zarządzać dostawą wody i utrzymywać wieże w odpowiednim stanie technicznym.


Działanie wież ciśnień jest kluczowe dla zapewnienia stabilnego i skutecznego dostępu do wody pitnej w społecznościach oraz dla utrzymania funkcjonalności systemów wodociągowych.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie