Nurzec - wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Nurcu to murowana konstrukcja z 1906 roku, wybudowana w stylu eklektycznym. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w gminie Nurzec-Stacja. Wieża ma wysokość 32 metrów i posiada jeden zbiornik na wodę o pojemności 100 m3. 

Nurzec - wieża ciśnień
Nurzec - wieża ciśnień / @ Mles

Wieża ciśnień w Nurcu jest usytuowana w pobliżu dworca kolejowego. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w gminie Nurzec-Stacja. Wieża jest w dobrym stanie technicznym i jest wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem.

Ciekawostki:


  • Wieża ciśnień w Nurcu jest wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego.
  • W 2011 roku wieża przeszła gruntowny remont.
  • Z wieży roztacza się piękny widok na okolicę.
Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, nazywana również wieżą wodną, to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do magazynowania i utrzymania odpowiedniego ciśnienia wody. Główną funkcją wieży ciśnień jest zapewnienie stabilnego ciśnienia wody w sieci wodociągowej oraz rezerwy wody w przypadku awarii lub nagłego wzrostu zapotrzebowania.


Wieża ciśnień składa się zazwyczaj z wysokiej konstrukcji, zwaną "wieżą", oraz zbiornika na wodę umieszczonego na górze wieży. Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu ciśnienia hydrostatycznego, które jest generowane przez kolumnę wody w zbiorniku.

Podstawowe zasady działania wieży ciśnień to:

Magazynowanie wody: Wieża ciśnień ma duży zbiornik, który magazynuje wodę dostarczaną przez system wodociągowy. Woda jest pompowana do zbiornika i gromadzona w celu utrzymania stałego zapasu.

Ciśnienie hydrostatyczne: Woda w zbiorniku wieży ciśnień generuje ciśnienie hydrostatyczne, które zależy od wysokości wieży oraz ilości wody w zbiorniku. Im wyżej jest umieszczony zbiornik i im więcej wody jest w nim gromadzone, tym większe jest ciśnienie generowane przez wodę.

Stabilizacja ciśnienia: Dzięki ciśnieniu hydrostatycznemu, wieża ciśnień stabilizuje ciśnienie w systemie wodociągowym. Zapewnia to równomierne ciśnienie wody w całej sieci wodociągowej, co umożliwia niezawodne dostarczanie wody do użytkowników.

Zapewnienie rezerwy: Wieża ciśnień pełni również funkcję rezerwy wody. W przypadku awarii w systemie wodociągowym lub nagłego wzrostu zapotrzebowania na wodę, woda zgromadzona w zbiorniku wieży ciśnień może być wykorzystana do utrzymania ciśnienia i kontynuowania dostaw wody.

Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, który pozwala na efektywne i niezawodne zarządzanie dostawami wody oraz zapewnienie stabilnego ciśnienia wody w systemie.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie