Olkusz - wieża ciśnień

Wieża ciśnień na rynku w Olkuszu


Została zbudowana w 1903 roku. Była to murowana konstrukcja na planie koła o wysokości 30 metrów. Posiadała zbiornik na wodę o pojemności 60 m3. Wieża została rozebrana w 1962 roku podczas modernizacji rynku.

Wieża ciśnień przy ulicy Partyzantów w Olkuszu


Została zbudowana w 1956 roku. Jest to żelbetowa konstrukcja na planie ośmioboku o wysokości 35 metrów. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 200 m3. Wieża jest nadal eksploatowana.


Ciekawostki :


  • Wieża ciśnień na rynku była jednym z symboli Olkusza.
  • Wieża ciśnień przy ulicy Partyzantów jest jedną z najwyższych wież ciśnień w Małopolsce.
Zasady działania wieży ciśnień w Olkuszu 

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to struktura inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do przechowywania i utrzymania odpowiedniego ciśnienia wody. Składa się zazwyczaj z wysokiej konstrukcji, na której znajduje się zbiornik wodny.


Główne funkcje wieży ciśnień obejmują:

Przechowywanie wody: Wieża ciśnień zawiera zbiornik wodny na swoim szczycie, który gromadzi wodę dostarczaną z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie czy rzeki.

Zapewnienie ciśnienia: Poprzez umieszczenie zbiornika wodnego na dużej wysokości, wieża ciśnień generuje ciśnienie wody w systemie wodociągowym, co umożliwia przepływ wody do okolicznych obszarów.

Stabilizacja dostaw wody: Wieża ciśnień pełni rolę rezerwuaru wody, co zapewnia ciągłość dostaw wody nawet w przypadku chwilowych problemów z dostawą lub awarii.

Regulacja ciśnienia: Za pomocą zaworów i systemów regulacji ciśnienia, wieża ciśnień umożliwia dostosowanie ciśnienia wody w zależności od potrzeb, zapewniając optymalne warunki dla użytkowników.

Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem: Woda przechowywana w zbiorniku wieży ciśnień jest zazwyczaj chroniona przed zanieczyszczeniami za pomocą odpowiednich systemów filtracji i ochrony.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniającą stabilne dostawy wody o odpowiednim ciśnieniu dla społeczności i przemysłu. Jej działanie opiera się na prostych zasadach fizyki, takich jak ciśnienie hydrostatyczne i grawitacja.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie