Łomża - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Łomży to żelbetowa konstrukcja z 1954 roku, wybudowana w stylu modernistycznym. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Wieża ma wysokość 35 metrów i posiada jeden zbiornik na wodę o pojemności 300 m3. 

Łomża - wieża ciśnień
Łomża - wieża ciśnień / @ PanSG

Wieża ciśnień w Łomży jest usytuowana przy ulicy Sikorskiego. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Łomży. Wieża jest w dobrym stanie technicznym i jest wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem.

Ciekawostki:


  • Wieża ciśnień w Łomży jest jedną z najwyższych wież ciśnień w województwie podlaskim.
  • W 2015 roku wieża przeszła gruntowny remont.
  • Z wieży roztacza się piękny widok na miasto i okolicę.

Obecnie władze miasta Łomża planują zagospodarowanie wieży ciśnień na cele turystyczne. W planach jest m.in. utworzenie tarasu widokowego, kawiarni i muzeum.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja inżynieryjna służąca do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemach wodociągowych. Jest to jeden z elementów infrastruktury wodociągowej, który pełni kilka kluczowych funkcji:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień zawiera zbiornik lub zbiorniki, które mogą pomieścić dużą ilość wody. Woda ta jest dostarczana do wieży z systemu wodociągowego i magazynowana w celu zapewnienia rezerwy wody.


Stabilizacja ciśnienia: Dzięki swojej wysokości, woda znajdująca się w zbiorniku wieży ciśnień generuje ciśnienie hydrostatyczne. To ciśnienie pomaga utrzymać stabilne ciśnienie wody w systemie wodociągowym, zapewniając równomierne dostawy wody do użytkowników.


Zabezpieczenie w przypadku awarii: Wieża ciśnień pełni rolę zabezpieczenia w przypadku awarii lub nagłego wzrostu zapotrzebowania na wodę. Dzięki magazynowanej wodzie, wieża może zapewnić ciśnienie i kontynuować dostawy wody nawet w sytuacjach awaryjnych.


Regulacja przepływu: Wieża ciśnień może również kontrolować przepływ wody w systemie poprzez regulację pracy pomp wodociągowych lub zaworów umieszczonych na rurociągach.


Zasilanie grawitacyjne: Niektóre wieże ciśnień wykorzystują zasilanie grawitacyjne, czyli dostarczanie wody do zbiornika za pomocą naturalnego spadku ciśnienia, co pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do pompowania wody.


Wieża ciśnień jest więc kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który zapewnia stabilną i niezawodną dostawę wody o odpowiednim ciśnieniu do użytkowników.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie