Parczew - wieża ciśnień

 Została zbudowana w 1928 roku i znajduje się przy ulicy Kolejowej. Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 30 metrów i średnicy 8 metrów. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 200 m3.

Wieża ciśnień w Parczewie jest wykorzystywana do regulacji ciśnienia wody w sieci wodociągowej miasta. Jest to również charakterystyczny punkt orientacyjny Parczewa. Wieża ciśnień w Parczewie jest wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieże ciśnień są kluczowym elementem systemów wodociągowych, zapewniającym stabilną i niezawodną dostawę wody do użytkowników. Oto główne zasady ich działania:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień pełni rolę zbiornika magazynującego wodę. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, gdy jest dostępna nadmiarowa ilość wody, i przechowywana do późniejszego wykorzystania w okresach szczytowego zapotrzebowania.


Utrzymanie ciśnienia: Woda w zbiorniku wieży ciśnień generuje ciśnienie, które jest wykorzystywane do napędzania wody przez sieć wodociągową. Dzięki temu woda może być dostarczana do użytkowników na różnych poziomach terenu, a ciśnienie w sieci jest utrzymywane na odpowiednim poziomie.


Zapobieganie wahaniom ciśnienia: Wieże ciśnień działają jako bufor, absorbuje wahania ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki temu zapobiegają nagłym zmianom ciśnienia, które mogłyby prowadzić do uszkodzeń instalacji i nieprawidłowego działania urządzeń sanitarnych.


Zrównoważony transport wody: Woda, która jest przechowywana w wieży ciśnień, jest dostępna do transportu w dowolnym momencie, niezależnie od natężenia przepływu. Dzięki temu można utrzymać stabilną dostawę wody, nawet gdy zapotrzebowanie na nią jest zmienne.


Zapewnienie awaryjnej rezerwy wody: W przypadku awarii w systemie wodociągowym, wieża ciśnień może pełnić rolę awaryjnej rezerwy wody, zapewniając dostęp do wody w sytuacjach kryzysowych lub w przypadku przerw w dostawie.


Te zasady działania sprawiają, że wieże ciśnień są niezastąpionym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniającym nie tylko stabilną, ale także bezpieczną dostawę wody dla społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie