Przemyśl - wieża ciśnień

 W Przemyślu znajdują się dwie wieże ciśnień:


1. Forteczna wieża ciśnień Św. Augusta:


 • Znajduje się na terenie dawnego fortu Winna Góra.
 • Została wybudowana przed I Wojną Światową.
 • Zasilała w wodę austriacki fort Winna Góra.
 • Obecnie stanowi dzwonnicę i pomieszczenia gospodarcze dla nowo wybudowanego kościoła pod wezwaniem Biskupa Pelczara.

2. Kolejowa wieża ciśnień:


 • Znajduje się przy ulicy Czarnieckiego, tuż obok torów kolejowych.
 • Została prawdopodobnie wybudowana podczas II Wojny Światowej.
 • W przeszłości służyła do napełniania parowozów wodą.
 • Jest to największa wieża ciśnień w Przemyślu - ma ponad 30 metrów wysokości.
 • Obecnie jest nieczynna.

Dodatkowe informacje:


 • W Przemyślu istniała kiedyś trzecia wieża ciśnień, zlokalizowana przy ulicy Grunwaldzkiej. Została jednak rozebrana w latach 70. XX wieku.
 • Istnieje również plan wpisania kolejowej wieży ciśnień przy ulicy Czarnieckiego do rejestru zabytków.


Zasady działania wieży ciśnień :


Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która służy do utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym oraz zapewnienia odpowiedniego dopływu wody do budynków. Oto podstawowe zasady jej działania:


Zasada grawitacji: Wieże ciśnień działają głównie dzięki sile grawitacji. Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży, zwykle za pomocą pomp wodociągowych, a następnie opada do sieci wodociągowej pod wpływem grawitacji. Dzięki temu ciśnienie wody w sieci jest utrzymywane na odpowiednim poziomie.


Zasada wyrównywania ciśnienia: Wieże ciśnień działają jako bufor, który pomaga wyrównać wahania ciśnienia w sieci wodociągowej. Kiedy zużycie wody w danym obszarze wzrasta, ciśnienie w sieci spada. Wtedy woda jest pompowana do wieży ciśnień, aby zwiększyć ciśnienie i zaspokoić zapotrzebowanie.


Regulacja przepływu: Wieże ciśnień są wyposażone w zawory i systemy regulacyjne, które kontrolują przepływ wody do sieci wodociągowej. Dzięki temu można skutecznie zarządzać ciśnieniem i ilością wody dostarczanej do sieci w zależności od zapotrzebowania.


Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień pełnią również rolę zabezpieczenia przed awariami w systemie wodociągowym. W przypadku nagłej awarii lub wyłączenia jednej z pomp, woda nadal może być dostarczana do sieci z rezerwy znajdującej się w wieży ciśnień, co zapobiega przestojom w dostawie wody.


Monitorowanie i konserwacja: Istotną częścią działania wieży ciśnień jest regularne monitorowanie stanu technicznego oraz konserwacja. Regularne przeglądy i konserwacja zapewniają, że wieża działa efektywnie i bezpiecznie.


W rezultacie wieże ciśnień są kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniającą stabilną i niezawodną dostawę wody pitnej do społeczności oraz przemysłu.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie