Puławy - wieża ciśnień

  W Puławach są dwie wieże ciśnień.


Pierwsza wieża ciśnień znajduje się na terenie zespołu pałacowo-parkowego Czartoryskich. Została zbudowana w 1896 roku podczas prac związanych z modernizacją wodociągów, które zaopatrywały w wodę m.in. pałac Czartoryskich. Wieża została wybudowana w stylu rosyjskiego klasycyzmu, na planie prostokąta z czerwonej cegły, ozdobiona gzymsami i pilastrami.

Puławy - wieża ciśnień
Puławy - wieża ciśnień / @ Krzysieksz


Druga wieża ciśnień znajduje się przy ulicy Dębowej. Została zbudowana w 1928 roku. Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 30 metrów i średnicy 8 metrów. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 200 m3.

Obie wieże ciśnień w Puławach są wykorzystywane do regulacji ciśnienia wody w sieci wodociągowej miasta. Stanowią one również charakterystyczne punkty orientacyjne Puław.

Zasady działania wieży ciśnień w Puławach :


Zasady działania wieży ciśnień opierają się na prostych, ale kluczowych koncepcjach hydraulicznych i fizycznych. Oto główne zasady:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień działa jako zbiornik magazynujący wodę. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, gdy pompy mogą pracować z maksymalną wydajnością, a następnie jest wykorzystywana w okresach wysokiego zapotrzebowania.


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda przechowywana w wieży ciśnień generuje ciśnienie hydrostatyczne. Im wyżej umieszczona jest wieża, tym większe jest ciśnienie, które umożliwia napędzanie wody przez sieć wodociągową.


Stabilizacja ciśnienia: Wieża ciśnień działa jako regulator ciśnienia, zapobiegając gwałtownym wahaniom ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki temu zapewnia ona równomierne i stabilne ciśnienie wody dostarczanej do użytkowników.


Redundancja systemu: Wieże ciśnień zapewniają pewną formę redundancji w systemie wodociągowym. W przypadku awarii pompy lub innego problemu w sieci wodociągowej, woda wciąż jest dostępna z zasobów przechowywanych w wieży.


Zrównoważony transport wody: Dzięki możliwości magazynowania wody i utrzymania ciśnienia, wieże ciśnień umożliwiają zrównoważony transport wody w całej sieci, niezależnie od zmian w zużyciu czy awarii.


Te zasady działania pozwalają wieżom ciśnień pełnić kluczową rolę w zapewnianiu niezawodnej i stabilnej dostawy wody dla społeczności, zarówno w warunkach codziennych, jak i w sytuacjach kryzysowych.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie