Radymno - wieża ciśnień

 W Radymnie znajduje się kolejowa wieża ciśnień. Jest to dwuzbiornikowa konstrukcja, zbudowana z cegły, z dwoma równoległymi zbiornikami na szczycie. Wieża ma około 30 metrów wysokości i jest zlokalizowana przy ulicy Kolejowej, tuż obok stacji kolejowej Radymno.


Historia:


  • Wieża ciśnień w Radymnie została wybudowana prawdopodobnie w 1914 roku, podczas I Wojny Światowej.
  • W przeszłości służyła do zaopatrywania w wodę parowozów na stacji kolejowej.
  • Po wycofaniu parowozów z eksploatacji wieża nadal była wykorzystywana do zasilania w wodę pociągów spalinowych i elektrycznych.
  • Obecnie wieża jest nieczynna.

Stan obecny:


  • Wieża ciśnień w Radymnie jest w dobrym stanie technicznym.
  • Została wyremontowana w latach 2000.
  • Obecnie nie jest udostępniona dla zwiedzających.

Ciekawostki:


  • Wieża ciśnień w Radymnie jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta.
  • Jest widoczna z daleka, a jej charakterystyczny kształt stał się symbolem Radymna.
  • Wieża ciśnień w Radymnie jest jedną z najlepiej zachowanych wież ciśnień na Podkarpaciu.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieże ciśnień są kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej, zapewniającymi odpowiednie ciśnienie wody dla użytkowników. Oto podstawowe zasady ich działania:


Zasada grawitacji: Wieże ciśnień wykorzystują siłę grawitacji do utrzymania ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży, gdzie gromadzi się energia potencjalna. Gdy woda jest potrzebna, opada ona pod wpływem grawitacji do sieci wodociągowej, zapewniając ciśnienie potrzebne do dostarczenia wody do użytkowników.


Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień działają jako rezerwuary wody, które mogą być wypełniane w okresach niskiego zużycia i wykorzystywane w okresach wysokiego zużycia. Systemy regulacji, takie jak zawory i pompy, są stosowane do kontrolowania przepływu wody z wieży do sieci wodociągowej w celu utrzymania stabilnego ciśnienia.


Zapewnienie ciągłości dostawy wody: Wieże ciśnień są również istotne dla zapewnienia ciągłości dostawy wody w przypadku awarii lub konserwacji systemu wodociągowego. Dzięki gromadzeniu rezerw wody, wieże mogą zabezpieczać dostawę nawet w sytuacjach, gdy inne części systemu są niedostępne.


Zabezpieczenie przed zwrotnym przepływem: Wieże ciśnień są wyposażone w odpowiednie systemy zabezpieczające przed zwrotnym przepływem wody, co pomaga zapobiegać zanieczyszczeniu wody w sieci wodociągowej.


Monitorowanie i konserwacja: Regularne monitorowanie stanu technicznego i konserwacja wież ciśnień są niezbędne dla zapewnienia ich efektywnego działania. To obejmuje sprawdzanie stanu konstrukcji, instalacji elektrycznych, systemów regulacyjnych oraz przeprowadzanie okresowych testów ciśnienia.


Dzięki tym zasadom działania, wieże ciśnień są kluczowymi elementami systemów wodociągowych, które zapewniają stabilną i niezawodną dostawę wody dla społeczności oraz przemysłu.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie