Rzeszów - wieża ciśnień

 W przeszłości służyła do zaopatrywania w wodę parowozów na stacji kolejowej Rzeszów Główny.

Rzeszów - wieża ciśnień
Rzeszów - wieża ciśnień / @ Panek

Po wycofaniu parowozów z eksploatacji wieża nadal była wykorzystywana do zasilania w wodę pociągów spalinowych i elektrycznych.

W latach 2019-2020 wieża przeszła remont.

Stan obecny:


  • Wieża ciśnień w Rzeszowie jest w dobrym stanie technicznym.
  • Jest udostępniona dla zwiedzających.
  • Z tarasu widokowego na szczycie wieży roztacza się panoramiczny widok na Rzeszów.

Ciekawostki:


  • Wieża ciśnień w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta.
  • Jest widoczna z daleka, a jej charakterystyczny kształt stał się symbolem Rzeszowa.
  • Wieża ciśnień w Rzeszowie jest jedną z najlepiej zachowanych wież ciśnień w Polsce.

Oprócz kolejowej wieży ciśnień w Rzeszowie znajdują się również:


  • Wieża ciśnień przy ulicy Rejtana - zbudowana w 1908 roku, obecnie nieczynna.
  • Wieża ciśnień przy ulicy Grunwaldzkiej - zbudowana w latach 60. XX wieku, obecnie nieczynna.

Zasady działania wieży ciśnień :

Zasady działania wieży ciśnień opierają się na fizyce, technologii wodociągowej oraz inżynierii. Oto podstawowe zasady działania wieży ciśnień:

Gromadzenie wody: Wieża ciśnień zazwyczaj zawiera duży zbiornik na szczycie lub w jej górnej części, który służy do gromadzenia wody. Woda ta może być dostarczana do wieży z różnych źródeł, takich jak ujęcia wody, ujęcia głębinowe lub systemy kanalizacyjne.

Zasada grawitacji: Głównym mechanizmem działania wieży ciśnień jest wykorzystanie siły grawitacji do utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Woda zgromadzona w zbiorniku na szczycie wieży jest pod wpływem grawitacji, co powoduje naturalny przepływ w dół, zapewniając ciśnienie potrzebne do dostarczania wody do użytkowników w dolnej części sieci.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień są wyposażone w różnorodne systemy regulacyjne, takie jak zawory, pompy i regulatory ciśnienia, które umożliwiają kontrolowanie przepływu wody i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Te systemy mogą być sterowane automatycznie lub ręcznie w zależności od zapotrzebowania na wodę i warunków pogodowych.

Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień pełnią rolę zabezpieczenia przed awariami w systemie wodociągowym. W przypadku nagłych awarii, takich jak przerwanie rurociągu lub awaria pomp, woda zgromadzona w wieży może być wykorzystana jako rezerwa, zapewniając ciągłość dostawy wody do użytkowników.

Monitorowanie i konserwacja: Regularne monitorowanie stanu technicznego wieży ciśnień oraz przeprowadzanie konserwacji są kluczowe dla zapewnienia jej efektywnego działania. To obejmuje kontrolę stanu konstrukcji, systemów elektrycznych i mechanicznych, jak również przeprowadzanie regularnych testów ciśnienia i czystości wody.

Poprzez zastosowanie tych zasad działania, wieże ciśnień zapewniają stabilną i niezawodną dostawę wody do społeczności oraz przemysłu, zarówno w warunkach normalnej eksploatacji, jak i w przypadku awaryjnych sytuacji.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie