Sadurki - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Sadurkach to zabytkowa wieża ciśnień zlokalizowana w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Nałęczów. Została wybudowana w 1877 roku na terenie stacji kolejowej Sadurki. Wieża ma wysokość 36 metrów i jest wykonana z cegły. Jest to obiekt o walorach historycznych i architektonicznych.

Sadurki - wieża ciśnień
Sadurki - wieża ciśnień / @ Bartosz Kowalik

Wieża ciśnień w Sadurkach jest wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego pod numerem A/413 z dnia 31 grudnia 1985 roku. W 2022 roku wieża ciśnień w Sadurkach została wyremontowana. W ramach remontu oczyszczono elewację, wymieniono dach, a także zrekonstruowano żeliwne schody.

Obecnie wieża ciśnień w Sadurkach jest nieużywana. Nie jest udostępniona dla zwiedzających.

Zasady działania wieży ciśnień :

Zasady działania wieży ciśnień opierają się na kilku kluczowych elementach:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień przechowuje odpowiednią ilość wody w swoim zbiorniku. Woda ta może być dostarczana do zbiornika poprzez pompy lub naturalny przepływ grawitacyjny.


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda przechowywana w zbiorniku wieży wywiera ciśnienie na dno zbiornika. Im wyżej jest poziom wody w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie hydrostatyczne.


Zasada grawitacji: Dzięki zasadzie grawitacji, woda zbiornika wieży spływa do systemu rurociągów, gdy otwiera się kran. Siła ciężkości powoduje naturalny przepływ wody z wieży do punktów poboru w dół.


Regulacja przepływu wody: Aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w systemie wodociągowym, wieże ciśnień są wyposażane w systemy regulacji przepływu wody. Te systemy kontrolują tempo spływu wody z wieży do systemu dystrybucyjnego, aby zapewnić stabilne ciśnienie.


Monitorowanie i konserwacja: Wieże ciśnień są regularnie monitorowane w celu utrzymania prawidłowego poziomu wody oraz sprawności działania. Konserwacja i inspekcje są kluczowe dla zapewnienia niezawodności i bezpieczeństwa wieży ciśnień.


Dzięki zastosowaniu tych zasad, wieże ciśnień umożliwiają skuteczne dostarczanie wody do społeczności, zapewniając stabilne ciśnienie i dostęp do wody nawet w przypadku zmieniającego się zapotrzebowania lub awarii w systemie.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie