Sanok - wieża ciśnień

 W Sanoku znajdują się dwie wieże ciśnień:


1. Wieża ciśnień przy ulicy Mickiewicza:


  • Znajduje się na terenie dawnej rzeźni miejskiej.
  • Została wybudowana w 1928 roku.
  • W przeszłości służyła do zaopatrywania w wodę rzeźni i okolicznych zabudowań.
  • Obecnie jest nieczynna i w złym stanie technicznym.

2. Kolejowa wieża ciśnień przy ulicy Konarskiego:


  • Znajduje się tuż obok linii kolejowej nr 108.
  • Została wybudowana prawdopodobnie w latach 30. XX wieku.
  • W przeszłości służyła do napełniania parowozów wodą.
  • Obecnie jest nieczynna.

Ciekawostki:


  • W Sanoku istniała kiedyś trzecia wieża ciśnień, zlokalizowana przy ulicy Grunwaldzkiej. Została jednak rozebrana w latach 70. XX wieku.
  • Istnieje plan rewitalizacji wieży ciśnień przy ulicy Konarskiego i przekształcenia jej w punkt widokowy.


Zasady działania wieży ciśnień :


Wieże ciśnień są strukturami zaprojektowanymi do przechowywania wody i utrzymania stałego ciśnienia w systemach wodociągowych. Ich działanie opiera się na prostych zasadach fizycznych i hydrauliki. Oto główne zasady działania wieży ciśnień:


Magazynowanie wody: Wieże ciśnień służą do przechowywania dużej ilości wody. Zazwyczaj są one zbudowane na wysokościach, co umożliwia gromadzenie wody pod ciśnieniem grawitacyjnym.


Zasada hydrostatyki: Woda w wieży ciśnień generuje ciśnienie na dnie zbiornika, zgodnie z zasadą hydrostatyki. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wodociągowe generuje.


Utrzymanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stałe ciśnienie w systemie wodociągowym, nawet gdy zapotrzebowanie na wodę w danej chwili jest niskie. Ciśnienie to umożliwia skuteczne dostarczanie wody do użytkowników, nawet gdy źródło wody (np. pompownia) nie jest aktywne.


Regulacja przepływu: Za pomocą zaworów i systemów kontroli przepływu woda jest uwalniana z wieży ciśnień w odpowiednim tempie, aby utrzymać ciśnienie w sieci wodociągowej na pożądanym poziomie.


Zapewnienie awaryjnego zasilania w wodę: Wieże ciśnień często pełnią funkcję zapasowych zbiorników wody w przypadku awarii lub nagłego zapotrzebowania na wodę, zapewniając stały dostęp do wody nawet w trudnych sytuacjach.


Przydatność w systemach przeciwpożarowych: Wieże ciśnień mogą być używane jako źródło wody do systemów przeciwpożarowych. Dzięki ich umiejscowieniu na wysokościach i możliwości przechowywania dużej ilości wody, mogą one dostarczać odpowiednią ilość wody pod odpowiednim ciśnieniem do gaszenia pożarów.


Działanie wieży ciśnień opiera się więc na prostych zasadach fizycznych, które pozwalają na skuteczne magazynowanie i dystrybucję wody w systemach wodociągowych.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie