Sokółka - wieża ciśnień

 W Sokółce istniały dwie wieże ciśnień:


1. Wieża ciśnień MPWiK w Sokółce


Zbudowana w 1905 roku przez firmę Karcher & Scheer z Berlina. Jest to murowana wieża o wysokości 36 metrów i średnicy 7 metrów. Wieża posiada zbiornik o pojemności 200 m³. W latach 90. XX wieku wieża została wyłączona z eksploatacji i sprzedana prywatnemu właścicielowi. Obecnie mieści się w niej siedziba firmy.

Sokółka - wieża ciśnień
Sokółka - wieża ciśnień / Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)


2. Wieża ciśnień kolejowa w Sokółce


Zbudowana w 1952 roku. Jest to żelbetowa wieża o wysokości 30 metrów i średnicy 5 metrów. Wieża posiada zbiornik o pojemności 100 m³. W 2018 roku wieża została sprzedana prywatnemu właścicielowi, a następnie rozebrana w 2022 roku.

Sokółka - wieża ciśnień
Sokółka - wieża ciśnień / @ Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)


Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemach wodociągowych. Jest to rodzaj zbiornika wodnego, zazwyczaj umieszczanego na wieży lub wysokiej konstrukcji, która podnosi zbiornik do odpowiedniej wysokości, aby wytworzyć potrzebne ciśnienie w systemie wodociągowym.


Podstawowe elementy wieży ciśnień to:


Zbiornik wodny: Jest to główny pojemnik, w którym przechowywana jest woda. Może być wykonany z różnych materiałów, takich jak beton, stal lub tworzywo sztuczne. Zbiornik ma zazwyczaj odpowiednio zaprojektowaną pojemność, aby dostarczyć wystarczającą ilość wody dla określonej populacji lub obszaru.


Wieża lub konstrukcja nośna: Zbiornik wodny jest umieszczony na wieży lub wysokiej konstrukcji, aby podnieść go do odpowiedniej wysokości. Wysokość wieży zapewnia konieczne ciśnienie w systemie wodociągowym.


Pompy i systemy kontrolne: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w pompy lub systemy kontroli ciśnienia, które pomagają utrzymać stabilne ciśnienie w systemie wodociągowym. Te systemy mogą być również odpowiedzialne za pompowanie wody do zbiornika w razie potrzeby.


Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu grawitacji do generowania ciśnienia. Woda z zbiornika wodnego spływa do sieci wodociągowej, wykorzystując siłę grawitacji, co zapewnia ciśnienie wody w rurach i umożliwia dostarczenie wody do użytkowników w systemie wodociągowym.


Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach, gdzie występują nierówności terenu lub duże odległości pomiędzy źródłem wody a miejscem jej użytkowania. Dzięki wieży ciśnień możliwe jest utrzymanie stabilnego ciśnienia wody i zapewnienie ciągłości dostawy wody dla użytkowników.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie