Spytkowice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Spytkowicach to murowana budowla wzniesiona na planie koła o średnicy 8,5 m. Posiada ona żelbetową czaszę zbiornika o pojemności 100 m3. Wieża ciśnień została wybudowana w 1912 roku i służyła do zaopatrywania w wodę parowozów na stacji kolejowej Spytkowice. Jest to jeden z charakterystycznych elementów krajobrazu Spytkowic i okolic. 

Wieża ciśnień w Spytkowicach jest zbudowana z cegły i posiada cztery kondygnacje. Na pierwszej kondygnacji znajduje się pomieszczenie pompowni, na drugiej zbiornik na wodę, na trzeciej taras widokowy, a na czwartej zbiornik na opał. Wieża ciśnień jest zwieńczona stożkowym dachem.


Obecnie wieża ciśnień w Spytkowicach jest nieczynna. Została ona wyłączona z eksploatacji w 1990 roku. W 2008 roku wieża ciśnień została wpisana do rejestru zabytków województwa małopolskiego.


Wieża ciśnień w Spytkowicach jest atrakcyjnym obiektem turystycznym. Z tarasu widokowego roztacza się piękny widok na Spytkowice i okolice.

Zasady działania wieży ciśnień w Spytkowicach :

Wieże ciśnień są konstrukcjami używanymi do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Ich główne zasady działania obejmują:


Zbieranie i przechowywanie wody: Wieża ciśnień zbiera wodę ze źródła, takiego jak studnia lub sieć wodociągowa, i przechowuje ją w zbiorniku znajdującym się na szczycie konstrukcji. Zbiornik jest zwykle wykonany z metalu lub betonu i ma pojemność wystarczającą do przechowywania dużej ilości wody.


Utrzymywanie ciśnienia: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Wysokość wieży generuje ciśnienie hydrostatyczne, które pomaga w przepływie wody przez rury i dostarczaniu jej do odbiorców w systemie wodociągowym. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie można wygenerować.


Zapewnienie ciągłości dostawy wody: Dzięki przechowywaniu wody i utrzymaniu ciśnienia, wieża ciśnień pomaga w zapewnieniu ciągłości dostawy wody nawet w przypadku awarii pompy lub innego elementu systemu wodociągowego.


Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w zawory i systemy regulacji ciśnienia, które pozwalają na dostosowanie ciśnienia wody w zależności od potrzeb.


Zapobieganie zapasowi: Wieże ciśnień pomagają w zapobieganiu niedoborom wody poprzez zapewnienie zapasu wody w przypadku nagłych zdarzeń, takich jak pożary czy awarie systemu wodociągowego.


Konserwacja jakości wody: Przechowywanie wody w wieży ciśnień może również pomóc w konserwacji jej jakości poprzez minimalizację kontaktu z zanieczyszczeniami z otoczenia.


Wieże ciśnień są kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej, które pomagają w zapewnieniu niezawodnego dostarczania wody do społeczności i przemysłu.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie