Stalowa Wola - wieża ciśnień

W Stalowej Woli są dwie wieże ciśnień:


1. Wieża ciśnień w Rozwadowie


Jest to nieczynna wieża ciśnień znajdująca się w Parku Charzewickim w Stalowej Woli. Została wybudowana prawdopodobnie w latach 20. XX wieku. Wieża ma wysokość 30 metrów i jest wykonana z żelbetonu. Zbiornik na wodę ma pojemność 100 m³. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków województwa podkarpackiego. 

2. Wieża ciśnień Huty Stalowa Wola


Jest to czynna wieża ciśnień znajdująca się na terenie Huty Stalowa Wola. Została wybudowana w 1954 roku. Wieża ma wysokość 42 metry i jest wykonana z żelbetonu. Zbiornik na wodę ma pojemność 500 m³. Wieża nie jest dostępna dla zwiedzających. 

Zasady działania wieży ciśnień 

Zasady działania wieży ciśnień są oparte głównie na fizyce i hydraulice. Oto główne zasady:


Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień zawiera duży zbiornik na wodę, zazwyczaj umieszczony na jej szczycie lub wysoko nad poziomem terenu. Ten zbiornik może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton czy tworzywa sztuczne. Jest to miejsce, gdzie woda jest przechowywana.


Wysokość: Istotnym elementem działania wieży ciśnień jest jej wysokość. Zbiornik z wodą znajdujący się na znacznej wysokości nad ziemią wywiera siłę grawitacyjną, tworząc ciśnienie wody w rurach podłączonych do systemu wodociągowego. Im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe ciśnienie generuje woda.


Pompowanie wody: Woda jest pompowana do zbiornika na wodę w wieży ciśnień z lokalnego źródła wodociągowego za pomocą pomp. Kiedy pompa działa, woda jest przepychana do zbiornika, zwiększając jego poziom.


Regulacja ciśnienia: Wieża ciśnień reguluje ciśnienie w systemie wodociągowym. Jeśli ciśnienie w sieci jest zbyt niskie, woda jest uwalniana z zbiornika, aby podwyższyć ciśnienie. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, dopływ wody do wieży jest ograniczany lub zatrzymywany.


Zapewnienie stałego dostępu do wody: Dzięki zbiornikowi wody na wysokości, wieża ciśnień zapewnia stały dostęp do wody, nawet w przypadku awarii lub problemów z pompami. Ciśnienie wody jest utrzymywane na stabilnym poziomie, co umożliwia ciągłą dystrybucję wody do użytkowników końcowych.


Zapobieganie zanieczyszczeniom: Wieże ciśnień są również zaprojektowane w taki sposób, aby minimalizować ryzyko zanieczyszczenia wody. Zbiorniki są zabezpieczone przed dostępem z zewnątrz, aby zapobiec przypadkowemu zanieczyszczeniu wody.


Dzięki tym zasadom działania wieże ciśnień odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu niezawodnego dostępu do wody pitnej oraz utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemach wodociągowych.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie