Stoczek Łukowski - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Stoczku Łukowskim to zabytkowa wieża ciśnień znajdująca się w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Stoczek Łukowski. Została wybudowana w 1928 roku na terenie stacji kolejowej Stoczek Łukowski. Wieża ma wysokość 36 metrów i jest wykonana z cegły. Jest to obiekt o walorach historycznych i architektonicznych.

Wieża ciśnień w Stoczku Łukowskim jest wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego pod numerem A/415 z dnia 31 grudnia 1985 roku.


Obecnie wieża ciśnień w Stoczku Łukowskim jest nieużywana. Nie jest udostępniona dla zwiedzających.

 
Stoczek Łukowski - wieża ciśnień
Stoczek Łukowski - wieża ciśnień / @ 
KJarzecki 

Zasady działania wieży ciśnień :

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu ciśnienia hydrostatycznego i grawitacji. Oto główne zasady działania wieży ciśnień:

Magazynowanie wody: Wieża ciśnień przechowuje wodę w swoim zbiorniku, który może być wykonany z betonu, stali lub innego materiału. Woda ta jest zazwyczaj dostarczana do zbiornika poprzez pompy lub naturalny dopływ grawitacyjny.

Ciśnienie hydrostatyczne: Woda w zbiorniku wieży wywiera ciśnienie na dno zbiornika. Im wyższy poziom wody w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie hydrostatyczne na dnie.

Grawitacja: Kiedy kran zostaje otwarty, woda zbiornika wieży zaczyna swobodnie spływać w dół do systemu rurociągów. Siła grawitacji jest wykorzystywana do napędzania przepływu wody w dół, zapewniając w ten sposób dostęp do wody w różnych punktach systemu.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, takie jak zawory lub pompy, które pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia w systemie. Dzięki temu można zapewnić odpowiednią ilość ciśnienia wody w punktach poboru.

Monitorowanie i konserwacja: Regularne monitorowanie poziomu wody, ciśnienia oraz stanu technicznego wieży ciśnień jest niezbędne, aby zapewnić jej niezawodność i bezpieczeństwo. Konserwacja, inspekcje oraz konieczność przeprowadzania konserwacji pomagają w utrzymaniu prawidłowego działania systemu.

Dzięki zastosowaniu tych zasad, wieże ciśnień umożliwiają efektywne dostarczanie wody do społeczności, zapewniając stałe ciśnienie i dostęp do wody, nawet w przypadku zmieniających się warunków użytkowania lub awarii w systemie.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie