Suchy Grunt - wieża ciśnień

 W Suchym Gruncie w województwie małopolskim znajdują się dwie wieże ciśnień. Zostały one wybudowane w 1994 roku w ramach sieci wodociągowej gminy Szczucin. Wieże pełnią funkcję zbiorników wyrównawczych i mają łączną pojemność 600 m3.


Dane techniczne:


  • Wysokość: 25 m
  • Pojemność: 300 m3 każda
  • Konstrukcja: żelbetowa


Opis:


Wieże ciśnień w Suchym Gruncie to proste, modernistyczne konstrukcje. Zbudowane są z żelbetu i mają kształt walca. Zwieńczone są stożkowymi dachami. Wieże są pomalowane na biało i niebiesko.


Ciekawostki:


  • Wieże ciśnień w Suchym Gruncie są jednymi z najmłodszych wież ciśnień w Polsce.
  • Wieże są udostępnione do zwiedzania. Z tarasów widokowych roztacza się piękny widok na okolicę.

Lokalizacja:


Wieże ciśnień w Suchym Gruncie znajdują się przy ulicy Długiej.


Dojazd:


Do Suchego Gruntu można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem.


Samochodem:


Z Krakowa drogą krajową nr 79 do Tarnowa, a następnie drogą wojewódzką nr 966 do Suchego Gruntu.


Autobusem:


Z Krakowa autobusem PKS do Tarnowa, a następnie autobusem MZK do Suchego Gruntu.


Pociągiem:


Z Krakowa pociągiem do Tarnowa, a następnie autobusem MZK do Suchego Gruntu.


Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna lub wieża hydroforowa, to konstrukcja budowlana służąca do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to jeden z rodzajów zbiorników wodnych, który pełni kluczową rolę w zapewnieniu niezawodnego dostarczania wody do społeczności oraz przemysłu. Podstawowe elementy wieży ciśnień obejmują:


Zbiornik wody: Zbiornik wody jest umieszczony na szczycie wieży i służy do przechowywania wody. Może być wykonany z różnych materiałów, takich jak metal, beton, czy kompozyty.


Konstrukcja nośna: Konstrukcja nośna wspiera zbiornik wodny i zapewnia stabilność całej konstrukcji wieży.


Pompa i systemy napowietrzania: Wieże ciśnień często są wyposażone w pompy i systemy napowietrzania, które pomagają utrzymać ciśnienie w systemie wodociągowym.


Zawory i regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w różne zawory i systemy regulacji ciśnienia, które pozwalają na kontrolę przepływu wody i ciśnienia w systemie.


Systemy bezpieczeństwa: Wieże ciśnień mogą być również wyposażone w różne systemy bezpieczeństwa, takie jak systemy przeciwpowodziowe czy systemy monitorowania ciśnienia.


Wieże ciśnień są ważnymi elementami infrastruktury wodociągowej, które pomagają w zapewnieniu ciągłości dostawy wody oraz utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w systemie. Są one wykorzystywane zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych społecznościach, gdzie zapewnienie niezawodnego dostępu do wody jest kluczowe dla codziennego funkcjonowania.



Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie