Suwałki - wieża ciśnień

 W Suwałkach istnieją dwie wieże ciśnień:

Suwałki - wieża ciśnień
Suwałki - wieża ciśnień / @ t.przechlewski


1. Wieża ciśnień kolejowa w Suwałkach


Zbudowana w 1922 roku przez Polskie Koleje Państwowe. Jest to murowana wieża o wysokości 42 metrów i średnicy 8 metrów. Wieża posiada zbiornik o pojemności 300 m³. W 1992 roku wieża została wyłączona z eksploatacji i sprzedana prywatnemu właścicielowi. Obecnie jest nieużywana i popada w ruinę.


2. Wieża ciśnień miejska w Suwałkach :


Zbudowana w 1964 roku. Jest to żelbetowa wieża o wysokości 50 metrów i średnicy 12 metrów. Wieża posiada zbiornik o pojemności 500 m³. W 2013 roku wieża została wyłączona z eksploatacji i sprzedana prywatnemu właścicielowi. Obecnie jest remontowana i ma zostać przekształcona w obiekt turystyczny.

Zasada działania wieży ciśnień w Suwałkach :

Wieża ciśnień, nazywana również wieżą wodną, to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemach wodociągowych. Główne elementy wieży ciśnień to:


Zbiornik wodny: Jest to pojemnik, zazwyczaj umieszczony na szczycie konstrukcji wieży, w którym przechowywana jest woda. Może mieć różne kształty i materiały konstrukcyjne, takie jak stal, beton czy tworzywo sztuczne.


Konstrukcja nośna: Wieża ciśnień jest podtrzymywana przez konstrukcję nośną, która może przyjmować różne formy, w zależności od projektu i lokalizacji. Konstrukcje te mogą być wykonane z betonu, stali lub innych materiałów i są zaprojektowane tak, aby wytrzymać ciężar zbiornika wodnego oraz wody w nim przechowywanej.


Pompy i systemy kontroli ciśnienia: W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wyposażone w pompy, które pomagają w napełnianiu zbiornika wodnego oraz w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Systemy kontroli ciśnienia mogą być również stosowane w celu zapewnienia stabilnego ciśnienia wody w systemie.


Rury i rurociągi: Wieża ciśnień jest połączona z systemem wodociągowym za pomocą rur i rurociągów, które umożliwiają przepływ wody między wieżą a użytkownikami końcowymi.


Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu grawitacji do generowania ciśnienia wody w systemie. Woda przechowywana w zbiorniku wieży ciśnień wywiera ciśnienie na rury i rurociągi systemu wodociągowego, umożliwiając dostarczenie wody do użytkowników końcowych. W przypadku wzrostu zapotrzebowania na wodę, woda jest pompowana do zbiornika wieży ciśnień, aby utrzymać stabilne ciśnienie w systemie. Wieże ciśnień są często stosowane w obszarach o niestabilnym ciśnieniu wody lub w obszarach o zmiennej wysokości terenu, gdzie konieczne jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody w systemie wodociągowym.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie