Tarnobrzeg - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Tarnobrzegu to żelbetowa konstrukcja z 1958 roku. Znajduje się przy ulicy Ferdynanda Rusinowskiego 3, w pobliżu dworca PKS. Z racji charakterystycznego kształtu jest nazywana potocznie Grzybem. Jest to jeden z symboli miasta i punkt widokowy na okolicę.

Tarnobrzeg - wieża ciśnień
Tarnobrzeg - wieża ciśnień / @ Maciej Nux


Dane techniczne:


  • Wysokość: 42 metry
  • Pojemność zbiornika: 500 m³
  • Materiał: żelbeton

Ciekawostki:


  • W 2008 roku wieża przeszła gruntowny remont.
  • W latach 2018-2020 zbiornik wieżowy przeszedł remont w ramach projektu modernizacji Stacji Uzdatniania Wody.
  • Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, na który można wejść po pokonaniu 142 schodów.
  • Z tarasu widokowego rozciąga się panorama Tarnobrzega i okolic.
  • Wieża jest wykorzystywana również jako maszt antenowy.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieże ciśnień są kluczowymi elementami systemów wodociągowych, które służą do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci. Ich działanie opiera się na kilku głównych zasadach:

Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień zawiera zbiornik lub zbiorniki, które mogą być umieszczone na jej szczycie lub na pewnej wysokości nad poziomem terenu. Woda jest przechowywana w tych zbiornikach.

Grawitacja: Główną zasadą działania wieży ciśnień jest wykorzystanie siły grawitacji do generowania ciśnienia wody. Woda przechowywana w zbiornikach na wysokości generuje ciśnienie, które napędza wodę przez sieć rur do domów, firm i innych miejsc.

Regulacja przepływu: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym. Kiedy zużycie wody jest niskie, woda jest pompowana do wieży i przechowywana tam. Kiedy zużycie wzrasta, woda jest uwalniana z wieży, aby utrzymać ciśnienie na odpowiednim poziomie.

Bezpieczeństwo pożarowe: Wieże ciśnień pełnią również funkcję zapewnienia stałego dostępu do wody pod ciśnieniem, co jest istotne w przypadku gaszenia pożarów. Woda przechowywana w wieży może być wykorzystana do gaszenia pożarów w nagłych przypadkach.

Zapewnienie ciągłości dostaw: Dzięki przechowywaniu wody i możliwości regulacji ciśnienia, wieże ciśnień pomagają w zapewnieniu ciągłości dostaw wody nawet w przypadku awarii lub spadku ciśnienia w systemie.

W ten sposób wieże ciśnień odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu niezawodnych dostaw wody pitnej oraz w zarządzaniu systemami wodociągowymi, zapewniając stabilne ciśnienie i zabezpieczając dostawy wody w przypadku nagłych zdarzeń.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie