Tarnów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Tarnowie to charakterystyczny obiekt, który został wybudowany w 1939 roku. Jest to jedna z najwyższych konstrukcji w mieście i stanowi ważny punkt orientacyjny. Wieża ciśnień jest zbudowana z żelbetu i ma wysokość 43 metrów. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 1000 m3. 

Tarnów - wieża ciśnień - Bania Tarnowska nocą
Tarnów - wieża ciśnień - Bania Tarnowska nocą / Konradsikorski95

Wieża ciśnień w Tarnowie jest udostępniona do zwiedzania. Z tarasu widokowego roztacza się piękny widok na miasto i okolice.


Ciekawostki:


Wieża ciśnień w Tarnowie jest jedną z najstarszych wież ciśnień w Polsce, które są nadal w użyciu.

Wieża ciśnień jest wpisana do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

W 2014 roku wieża ciśnień została poddana gruntownej renowacji.

Lokalizacja:


Wieża ciśnień w Tarnowie znajduje się przy ulicy Klikowskiej.


Dojazd:


Do Tarnowa można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem.


Samochodem:


Z Krakowa drogą krajową nr 79 do Tarnowa.


Autobusem:


Z Krakowa autobusem PKS do Tarnowa.


Pociągiem:


Z Krakowa pociągiem do Tarnowa.


Zasady działania wieży ciśnień w Tarnowie :


Wieża ciśnień, zwana również wieżą wodną, to struktura inżynieryjna służąca do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Główne cechy wieży ciśnień obejmują:


Zbiornik wodny: Zwykle znajduje się na szczycie wieży i służy do przechowywania wody. Zbiornik może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton lub kompozyty, w zależności od wymagań projektowych i lokalnych warunków.


Wysokość: Jedną z kluczowych cech wieży ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie hydrostatyczne generowane jest w systemie wodociągowym, co umożliwia dystrybucję wody do użytkowników na niższych poziomach.


Ciśnienie: Wieże ciśnień pomagają utrzymać ciśnienie w systemie wodociągowym, co umożliwia skuteczną dystrybucję wody do odbiorców. Ciśnienie to wynika z wysokości wieży oraz ilości wody w zbiorniku.


Regulacja ciśnienia: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, które umożliwiają dostosowanie ciśnienia wody w zależności od potrzeb użytkowników.


Zapewnienie ciągłości dostawy wody: Wieże ciśnień pomagają zapobiec nagłym niedoborom wody poprzez przechowywanie zapasów wody i utrzymanie ciśnienia w systemie, co jest kluczowe w przypadku awarii lub konserwacji innych elementów systemu wodociągowego.


Bezpieczeństwo i konserwacja: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w różne systemy bezpieczeństwa, takie jak systemy przeciwpowodziowe czy systemy monitorowania ciśnienia, aby zapewnić niezawodność działania i bezpieczeństwo struktury. Ponadto, regularna konserwacja i inspekcje są niezbędne, aby zapewnić odpowiednie funkcjonowanie wieży ciśnień.


Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który pomaga zapewnić niezawodne dostarczanie wody do społeczności i przemysłu. Jej konstrukcja i funkcjonowanie są ściśle związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i jakości dostawy wody dla użytkowników.
 

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie