Trzebinia - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Trzebini to murowana budowla wzniesiona na planie koła o średnicy 8,5 m. Posiada żelbetową czaszę zbiornika o pojemności 100 m3. Wieża ciśnień została wybudowana w 1912 roku i służyła do zaopatrywania w wodę parowozów na stacji kolejowej Trzebinia. Jest to jeden z charakterystycznych elementów krajobrazu Trzebini i okolic. 


Wieża ciśnień w Trzebini jest zbudowana z cegły i posiada cztery kondygnacje. Na pierwszej kondygnacji znajduje się pomieszczenie pompowni, na drugiej zbiornik na wodę, na trzeciej taras widokowy, a na czwartej zbiornik na opał. Wieża ciśnień jest zwieńczona stożkowym dachem.


Obecnie wieża ciśnień w Trzebini jest nieczynna. Została ona wyłączona z eksploatacji w 1990 roku. W 2008 roku wieża ciśnień została wpisana do rejestru zabytków województwa małopolskiego.


Wieża ciśnień w Trzebini jest atrakcyjnym obiektem turystycznym. Z tarasu widokowego roztacza się piękny widok na Trzebinie i okolice.


Lokalizacja:


Wieża ciśnień w Trzebini znajduje się przy ulicy Kolejowej.


Dojazd:


Do Trzebini można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem.


Samochodem:


Z Krakowa drogą krajową nr 79 do Chrzanowa, a następnie drogą wojewódzką nr 933 do Trzebini.


Autobusem:


Z Krakowa autobusem PKS do Chrzanowa, a następnie autobusem MZK do Trzebini.


Pociągiem:


Z Krakowa pociągiem do Chrzanowa, a następnie autobusem MZK do Trzebini.


Wieża ciśnień - zasady działania :

Wieża ciśnień działa na zasadzie wykorzystania grawitacji do utrzymania ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Główne zasady działania wieży ciśnień obejmują:


Zbieranie wody: Wieża ciśnień zbiera wodę z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie lub sieć wodociągowa.


Przechowywanie wody: Woda jest przechowywana w zbiorniku umieszczonym na szczycie wieży. Zbiornik może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton czy kompozyty, i ma pojemność wystarczającą do przechowywania dużej ilości wody.


Generowanie ciśnienia: Wysokość wieży generuje ciśnienie hydrostatyczne, które pomaga w przepływie wody przez rury i dostarczaniu jej do odbiorców w systemie wodociągowym. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie można wygenerować.


Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w różne zawory i systemy regulacji ciśnienia, które pozwalają na dostosowanie ciśnienia wody w zależności od potrzeb użytkowników.


Zapewnienie ciągłości dostawy wody: Dzięki przechowywaniu wody i utrzymaniu ciśnienia, wieża ciśnień pomaga w zapewnieniu ciągłości dostawy wody nawet w przypadku awarii pompy lub innego elementu systemu wodociągowego.


Zapobieganie niedoborom wody: Wieże ciśnień pomagają w zapobieganiu niedoborom wody poprzez przechowywanie zapasu wody, co jest kluczowe w przypadku nagłych zdarzeń, takich jak pożary czy awarie systemu wodociągowego.


W ten sposób wieża ciśnień stanowi kluczowy element infrastruktury wodociągowej, który pomaga w zapewnieniu niezawodnego dostarczania wody do społeczności i przemysłu.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie